Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) cofnął poniżej 3,68 zł, euro (EUR/PLN)  do 4,49 złStrach raczej nie trwa długo, w efekcie widoczna w pierwszych godzinach handlu w Europie silna wyprzedaż ryzykownych aktywów, została w kolejnych godzinach odwrócona. Inwestorzy zdają się być podzieleni, co do tego, na ile nowa mutacja koronawirusa może rzeczywiście jeszcze bardziej skomplikować funkcjonowanie gospodarek poprzez konieczność wprowadzania nowych ograniczeń.

Kurs dolara w poniedziałek wymazał większość zysków

Dla części z nich, dzisiejsza to okazja do podłączenia się do silnego trendu ryzyka, jaki dominował w ostatnich tygodniach. Dopiero kilka, kilkanaście dni pokaże, która grupa będzie mieć rację.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po południu dolar wymazał zdecydowaną część wcześniejszego umocnienia. Dobrze to widać po EURUSD, gdzie popyt zdołał wyciągnąć notowania ponad 1,22, co zredukowało tym samym ryzyko głębszej korekty, jaka mogłaby mieć miejsce przy trwalszym wybiciu wsparcia przy 1,2176.

Wykres dzienny EURUSD

W przypadku GBPUSD notowania powróciły ponad poziom 1,33, chociaż sytuacja nadal pozostaje nerwowa za sprawą doniesień, jakoby zawarcie porozumienia handlowego jeszcze w tym roku miało być trudne i strona brytyjska czyniła starania, aby podpisać kilka mini-umów, które miałyby ograniczyć chaos, jaki pojawi się po 1 stycznia.

Wykres dzienny GBPUSD

Kurs euro spadł do 4,49 zł, a USD/PLN zjechał do 3,67 zł

Inwestorzy dostrzegli szansę w notowaniach złotego, który był dodatkowo osłabiony piątkowym działaniem Narodowego Banku Polskiego. Wprawdzie rynek nadal spekuluje o powodach tej interwencji i opinii jest wiele (od chęci powstrzymania nadmiernej aprecjacji naszej waluty, która może mieć miejsce w styczniu, jak ruszą środki z Europejskiego Funduszu Naprawczego, po próby wygenerowania dodatkowego zysku dla NBP, który byłby dodatkowym zastrzykiem dla budżetu), to jednak wygrała koncepcja klasycznej gry z dominującym trendem.

Wykres dzienny USDPLN

W efekcie USDPLN zjechał po południu do 3,6750, wobec 3,7288 rano, a EURPLN cofnął się do 4,49 po ustanowieniu szczytu przy 4,5240. Ruch jest, zatem spory.

Wykres dzienny EURPLN

Kolejne dni mogą przynieść próbę dalszego umocnienia złotego, jeżeli ustabilizuje się sytuacja na rynkach bazowych. Notowania EURUSD zaliczyły dzisiaj nieudane złamanie wsparcia przy 1,2176 i po południu powróciły ponad 1,22. Dzisiaj wsparciem dla Wall Street będą doniesienia z Kongresu, który powinien uchwalić czwarty pakiet fiskalny wart 0,9 bln USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here