Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) będzie spadał, twierdzi ING. Polska z rekordową nadwyżką bilansu handluPolskie dane o bilansie płatniczym zaskoczyły pozytywnie (dane za październik). Ze względu na silny eksport i stłumiony import, 12-miesięczny bilans handlowy osiągnął rekordową nadwyżkę w wysokości 2,1% PKB, natomiast nadwyżka na rachunku obrotów bieżących według szacunków ING wynosi 3,5% PKB. Korzysta na tym między innymi polski złoty, którego indeks wyceniany na amerykańskiej giełdzie był w tym tygodniu najmocniejszy od końca 2018 roku.

  • W środowisku awersji do ryzyka, na której traci kurs dolara amerykańskiego, a zyskują waluty gospodarek wschodzących, polski złoty utrzymuje się na średnioterminowych maksimach
  • Analitycy ING pozytywnie oceniają dane gospodarcze napływające z polski i zakładają dalszą aprecjację PLN
  • Deprecjacja ma być widoczna szczególnie na parze USD/PLN, gdzie naprzeciwko siebie staje dalsze luzowanie polityki pieniężnej Fed oraz brak decyzji o zmianach monetarnych w wykonaniu RPP

Niespodzianka w polskim handlu, wynika z najnowszych danych

Rynek oczekiwał, że październikowe dane dotyczące bilansu płatniczego Polski będą zasadniczo zgodne z tendencjami obserwowanymi w poprzednich miesiącach – silny eksport, któremu towarzyszyło stopniowe ożywienie importu, ale wynik zaskoczył na plus solidną nadwyżką na rachunku obrotów bieżących w wysokości 2,2 mld EUR, znacznie wyższą od 1,1 mld EUR odnotowaną we wrześniu. Konsensus rynkowy wyniósł 1,2 mld EUR.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Szacujemy, że 12-miesięczna średnia krocząca osiągnęła 3,5 % PKB, znacznie wzrastając z 3,2 % PKB we wrześniu. Dwunastomiesięczna nadwyżka w handlu towarami wyniosła 2,1% PKB, co oznacza wzrost z szacowanych 1,8% PKB miesiąc wcześniej – komentowali analitycy ING w raporcie z tego tygodnia.

Polski handel w 2020 roku wyrażony w euro, zmiana rok do roku (procentowa). Źródło: ING

Eksport nadal rośnie w szybkim tempie, ale import zawiódł

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w październiku wynikała głównie z nadwyżki w handlu w wysokości 1,7 mld EUR w porównaniu z 1,2 mld EUR we wrześniu. Wynika to z faktu, że eksport towarów zasadniczo utrzymał dynamikę wzrostu (3,7% w euro w porównaniu do 4,6% r/r we wrześniu). Jednak import, który był dodatni we wrześniu, spadł ponownie o 3,5% r/r w październiku.

Według banku centralnego, najbardziej dynamiczny wzrost odnotowano w eksporcie akumulatorów i silników samochodowych, urządzeń bezprzewodowych, telewizorów, odzieży i wyrobów tytoniowych.

Po stronie importu najbardziej wzrosły zakupy odzieży i medycznych badań diagnostycznych. Import samochodów osobowych odnotował dodatnie dynamiki w ujęciu rok do roku, po raz pierwszy od wybuchu pandemii. W tym samym czasie import ropy naftowej spadł o 50% r/r w październiku, zarówno ze względu na niższe ceny, jak i mniejsze dostawy.

To także może Cię zainteresować: Bitcoin po 100 000 USD w grudniu 2021 r. – prognozuje PlanB

Solidne saldo na rachunku obrotów bieżących

Eksport netto wspierał wzrost PKB Polski w okresie pandemii, choć jego wkład w 2020 r. był podobny do roku 2019.

– W III kw. 2020 r. eksport netto przyczynił się do wzrostu realnego PKB o 1,7 punktu procentowego i zamortyzował załamanie inwestycji w środki trwałe. Październikowe dane dobrze rokują na solidny, pozytywny wkład w ostatnim kwartale 2020 r., ale jednocześnie wskazują na utrzymujące się załamanie, zwłaszcza w inwestycjach prywatnych – komentował ING.

Dla Polski, jako dużego importera ropy naftowej netto, również solidna poprawa w zakresie handlu w 2020 r. przyczyniła się do wzrostu danych dotyczących bilansu płatniczego. Jednak zmiany w obrotach handlowych w rachunkach narodowych były znacznie mniej imponujące.

– Przy rosnących cenach ropy naftowej i ożywieniu popytu krajowego przewidujemy, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Polski będzie umiarkowana z rekordowej wysokości 3,5% PKB w tym roku do 2% PKB w roku przyszłym – podsumował ING.

Polski złoty będzie się umacniał, straci szczególnie kurs dolara

Zdaniem analityków ING utrzymanie niezmiennej polityki pieniężnej RPP do co najmniej 2022 roku może zapewnić Polsce szansę na silniejsze odbicie gospodarcze, co przełoży się również na mocniejszego złotego.

Ten powinien zyskiwać szczególnie w stosunku do dolara amerykańskiego, który narażony jest na ekstremalnie luźną politykę pieniężną i jej skrajnie proinflacyjny wpływ. W efekcie, prognozy sugerują, że kurs dolara (USD/PLN), który w tym tygodniu testuje okolice 3,64 zł, może mocniej osuwać się na początku przyszłego roku, spadając ostatecznie w kierunku 3,50 zł, już w III kw. 2021.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here