Naga MarketsW poprzednim wpisie zwracałem uwagę na odporność dolara na dzisiejsze informacje związane ze szczepionką od konsorcjum Pfizer/BioNTech, która przedłużyła apetyt na ryzykowne aktywa po wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Kurs dolara (USD) umacnia się wobec jena oraz juana

W porównaniu z sytuacją widoczną rano USD wyraźnie umocnił się wobec JPY (zmiana dzienna przekracza już 2 proc.), oraz CHF (blisko 1,4 proc.), ale i też w czołówce jest EUR (0,5 proc.) i chiński juan (0,41 proc.). Odwrót od JPY i CHF wynika z pewnych przetasowań związanych z wynikiem wyborów w USA – niepewność związana z ryzykiem kontestowania ich przez Trumpa, ciążyła bardziej na dolarze i wspierała CHF i JPY i teraz te pozycje mogą być domykane. Z kolei mocniejsze EUR to wynik obaw związanych z pakietem ratunkowym, jakim ma zarządzać Komisja Europejska, ale i też potencjalnym negatywnym wpływem lockdownów na gospodarkę, oraz ryzykiem większej aktywności decydentów z EBC, którym nie podoba się nazbyt drogie euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
A chiński juan? Wystarczy spojrzeć na dynamikę jego ruchu z ostatnich dni, a także zastanowić się na ile prezydentura Bidena rzeczywiście przyniesie odwilż we wzajemnych relacjach (na razie mamy tylko jednostronne oczekiwania ze strony mediów pozostających pod dużym wpływem Pekinu).

Wykres dzienny USDJPY

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here