Naga MarketsPoniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara, co ma związek ze schłodzeniem nastrojów na rynkach akcji – niewykluczone, że pretekstem są ponad 2 proc. spadki cen ropy naftowej po tym, jak niedzielne rozmowy w ramach kartelu OPEC+ nie przyniosły ustaleń ws. utrzymania ograniczeń wydobycia surowca. Negatywnie zostały też odebrane informacje o wpisaniu kolejnych chińskich firm na czarną listę przez administrację Trumpa.

Schłodzenie nastrojów na rynkach akcji

Z pesymizmu wyłamuje się m.in. funt, który radzi sobie dzisiaj dobrze za sprawą spekulacji prasowych o możliwym porozumieniu ws. umowy handlowej jeszcze w tym tygodniu. The Telegraph pisze, że UE jest skłonna do kompromisu ws. rybołóstwa, co może przyspieszyć też inne tematy, zwłaszcza jakoby unijny negocjator Michel Barnier miał być ponaglany przez Komisję Europejską i samą Ursulę von der Leyen (The Times). Tylko, że ile już razy mieliśmy “optymistyczne” poniedziałki na funcie?

Te artykuły również Cię zainteresują
W temacie koronawirusa agencje podają, że brytyjski nadzór może na dniach wydać zgodę dla szczepionki Pfizer/BioNTech, a pierwsze szczepienia mogą ruszyć od przyszłego poniedziałku, 7 grudnia. Z kolei w Unii Europejskiej może być to temat dopiero na styczeń. W temacie lockdownu to sygnały o planach częściowego znoszenia restrykcji napływają z Włoch i Irlandii, podczas gdy szef resortu gospodarki w niemieckim rządzie dał do zrozumienia, że częściowy lockdown może zostać utrzymany aż do wiosny.

W nocy opublikowane zostały dane PMI za listopad dla Chin, które wypadły lepiej od prognoz (wskaźnik dla przemysłu wzrósł do 52,1 pkt., a dla usług do 56,4 pkt.), które wskazują na dalszą poprawę w tamtejszej gospodarce. Odczyty został jednak zignorowane przez rynek. Poza tym dzisiaj uwagę mogą zwrócić dane nt. inflacji CPI w Niemczech i Kanadzie, oraz odczyt Chicago PMI w USA.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here