Naga MarketsKurs dolara (USD) nie zanotował tak złego miesiąca od 10 latPandemia koronawirusa i wywołany przez nią kryzys w amerykańskiej gospodarce doprowadził do znacznego osłabienia dolara. Lipiec był najgorszym miesiącem amerykańskiej waluty od dekady.

  • Donald Trump proponuje przesunięcie wyborów prezydenckich.
  • Euro umocniło się w lipcu w stosunku do dolara o ponad 5%.
  • Dolar osłabił się o 5,8% w stosunku do funta, 6,3% do korony szwedzkiej i 2% do jena.

Nieopanowana pandemia i polityczne przepychanki w USA

Dolar mocno traci na napiętej sytuacji geopolitycznej, a także na bardzo niskim zwrocie z amerykańskich obligacji skarbowych, który wynosił w piątek -1%. Sytuacji nie poprawia sugestia prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, aby przełożyć wybory prezydenckie zaplanowane na 3 listopada.

Przeciwnicy urzędującego prezydenta zarzucają mu chęć manipulacji wynikami wyborów, ponieważ sondaże dają zwycięstwo jego oponentowi. Inwestorzy natomiast obawiają się, że niestabilność amerykańskiego życia politycznego połączona z chaosem wywołanym przez epidemię COVID-19 może doprowadzić do wolniejszego ożywienia lokalnej gospodarki.

Spodziewamy się, że waluta zostanie osłabiona w wyniku osłabienia przepływów rezerwowych, zmniejszenia przewagi kursowej Stanów Zjednoczonych oraz niepewności politycznej przed listopadowymi wyborami prezydenckimi – napisali w nocie analitycy UBS.

Zobacz również: Londyńscy traderzy zarobili 500 mln dol. na spadkach cen ropy

Obawy inwestorów wzmacniają również dane na temat recesji w Stanach Zjednoczonych. Według amerykańskiego Biura Analiz Ekonomicznych, amerykańska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale o 32,9% w stosunku rocznym.

Kurs dolara: EUR/USD korzysta z osłabienia amerykańskiej waluty

W ciągu lipca euro wzmocniło się w stosunku do dolara o ponad 5% i osiągnęło najwyższy poziom od 2 lat. Kurs europejskiej waluty jest silnie wspierany przez zakrojone na szeroką skalę działania Unii Europejskiej w zakresie wsparcia gospodarki. Przywódczy państw członkowskich ustalili w połowie lipca plan ratunkowy opiewający na 750 miliardów euro.

Myślę, że ożywienie w strefie euro będzie o wiele szybsze niż w Stanach Zjednoczonych i że różnica we wzroście będzie nadal napędzać wzrost EUR/USD – twierdzi Marshall Gittler, analityk walutowy w BDSwiss.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here