Naga MarketsKurs dolara (USD) nie powinien martwić inwestorów, twierdzi ekonomistaRok 2020 jest zdecydowanie trudny dla kursu dolara, który od kwietnia tracił przez pogarszającą się sytuację gospodarczą w USA i silną stymulację rynku przez Rezerwę Federalną. Według byłego sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych Lawrence’a Summersa, amerykańska waluta przejdzie jednak sucha stopą przez trwający kryzys.

  • Summers uważa, że dolar zachowa swoją pozycję bezpiecznej przystani.
  • Ekspert ocenia, że kryzys będzie kosztował USA 16 bilionów dolarów.
  • W poniedziałek dolar traci wobec większości walut.

Olbrzymia stymulacja gospodarki

Uderzenie pandemii w Stanach Zjednoczonych spowodowało silne załamanie gospodarcze. W lipcu władze poszczególnych stanów decydowały się na stopniowe znoszenie ograniczeń, wprowadzonych w czasie zagrożenia epidemicznego. Szybko okazało się, że liczba zachrowań ponownie zaczęła rosnąć, a kolejne obostrzenia powstrzymały ożywienie.

Amerykański bank centralny i rząd federalny chcąc powstrzymać falę bezrobocia wprowadzały kolejne olbrzymie programy wspierające gospodarkę. Obecnie decydenci w USA dyskutują nad wprowadzeniem kolejnego pakietu fiskalnego, który według różnych propozycji może mieć wartość od biliona do 2,2 bilionów dolarów.

Zobacz również: Funt odrabia straty dzięki nadziejom na porozumienie w sprawie Brexitu

Tak duże wydatki państwa niepokoją inwestorów i jednocześnie ciągnie wartość dolara w dół. Lawrence Summers uspokaja przypominając, że ludzie zawsze będą wracać do amerykańskiej waluty, a w obecnej sytuacji ekonomicznej zwiększone wydatki są konieczne.

Kurs dolara pozostanie bezpieczny

Dolar jest bezpieczną przystanią na świecie. To miejsce, do którego przenoszą się pieniądze, gdy ludzie są zaniepokojeni o stan świata. Wszystkie niebezpieczeństwa są po stronie wydawania zbyt małej ilości pieniędzy, aniżeli wydawania ich za dużo. – mówił w rozmowie z telewizją CNN.

Ekonomista podtrzymał jednak swoją pesymistyczną prognozę dla gospodarki, która przewiduje, że kryzys będzie kosztował USA 16 bilionów dolarów – 4 razy więcej niż kryzys z 2007 roku.

Fakt, że mamy stopę procentową, która jest w zasadzie zerowa, mówi nam, że fundusze są dostępne i nie będą wypierać niczego ważnego. – zaznacza Summers.

Początek tygodnia przynosi dolarowi duże straty, a indeks dolara spada o 0,31% do poziomu 93,392. Nie lepiej sytuacja amerykańskiej waluty wygląda w przypadku EUR/USD i GBP/USD, które rosną odpowiednio po 0,32% i 0,63%.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu dolara w ciągu 3 ostatnich lat, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here