Naga MarketsKurs dolara (USD) nadal liderem rynku Forex: Sytuacja techniczna euro EUR/USD, USD/JPY i GBP/USDKurs dolara utrzymuje się w poniedziałek na najwyższych poziomach od czterech miesięcy korzystając na wzroście rynkowej niepewności, którą napędza między innymi koronawirus. W poniedziałek ciekawie prezentuje się sytuacja na szeregu głównych par, w tym funcie (GBP/USD), euro (EUR/USD) oraz japońskim jenie (USD/JPY).


Kurs funta (GBP/USD) dźwiga się do góry, ale…

Ostatnie dwie godziny przyniosły odbicie funta na głównych crossach, chociaż nie pojawiły się nowe informacje. Tym samym można je potraktować jako techniczne, spekulacyjne podbicie, które nie zmienia jednak znacząco układu spadkowego na wykresie. Zwłaszcza dobrze widać to po GBPUSD, gdzie wzrosty można potraktować jako ruch powrotny do ważnej strefy 1,2925-55.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Kurs euro EUR/USD – nietrwałe odbicie

Opublikowany o godz. 10:30 indeks Sentix spadł w lutym nieco mniej, niż się obawiano. Nie zmienia to jednak faktu, że nastroje u analityków są złe. Po fatalnych danych z Niemiec i Francji w zeszłym tygodniu (a te obejmowały przecież grudzień), rosną obawy o to, jak gospodarki poradzą sobie teraz, kiedy chiński koronawirus zaczyna się coraz bardziej zaznaczać w globalnym obiegu. Sytuacji nie poprawia brak charyzmy ze strony szefowej Europejskiego Banku Centralnego, co zaznaczyło się w zeszłym tygodniu.

Na wykresie EURUSD widać, że wyprowadzone dzisiaj odbicie jest bardzo słabe, jak na skalę spadków z ostatnich dni. Dodatkowo na dziennym oscylatorze RSI9 widać, że ma ono miejsce przy nowym dołku tego wskaźnika, a więc nie ma tu mowy o jakiejś pozytywnej dywergencji. To wszystko zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji spadków, chociaż szeroka strefa 1,0915-1,0950 będzie dawała o sobie znać. Mimo tego, ważny technicznie poziom, który można wskazać, to okolice wsparcia z września ub.r. przy 1,0925.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Kurs dolra USD/JPY – w zawieszeniu

Na wykresie USDJPY mieszanka sygnałów. Próba zejścia poniżej 109,70 w piątek, nie zakończyła się powodzeniem, a dzisiaj ponownie rynek kręcił się wokół tego, istotnego jeszcze kilka tygodni temu poziomu. Dzienne wskaźniki wyhamowały wcześniejsze zwyżki, ale nie dają negatywnych sygnałów, które jednoznacznie przemawiałyby za powrotem do spadków.

Wykres dzienny USDJPY

Klucz tkwi zatem w sentymencie na globalnych rynkach akcji. Tu kluczowe będą informacje o tym, ile chińskich fabryk rzeczywiście wznowiło pracę po długiej przerwie, oraz spekulacje wokół zaplanowanego na jutro i środę, okresowego przemówienia szefa FED w Kongresie. W kontekście ostatnich niezłych danych z USA może powrócić temat ewentualnego przedłużenia programu podtrzymywania krótkoterminowej płynności na rynku długu. Domyślnie miał on trwać do kwietnia. Być może Jerome Powell będzie musiał znaleźć dobrą wymówkę w kontekście potencjalnych oskarżeń ze strony Demokratów, że w ten sposób pomaga Trumpowi “dowieźć” dobrą koniunkturę na giełdach do czasu listopadowych wyborów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here