Naga Markets

Kurs dolara (USD/JPY) zaczął się osuwać po nieudanej próbie powrotu w rejon 114,50 Pomału opada kurz po decyzjach banków centralnych. Wbrew powszechnym oczekiwaniom najbardziej zaskoczył Bank Anglii, który pokazał swoją determinację w temacie walki z inflacją. Ale jednocześnie dał sygnał, który może powodować spory ból głowy u inwestorów w 2022 r.

Kurs dolara (USD/JPY) – celem mogą być okolice wsparcia przy 112,70 w postaci minimów z listopada i grudnia

Zdaniem prezesa Andrew Bailey’a trudno jest ocenić, czy Omikron spowolni inflację, dlatego trzeba działać, a nie czekać. Tylko, że rynki finansowe mogą nie być na to przygotowane. Normalizacja polityki monetarnej w sytuacji, kiedy nie jest jasne, kiedy tak właściwie zakończy się globalna pandemia COVID? W ostatnich dwóch latach byliśmy za bardzo rozpieszczani przez decydentów i teraz może nas czekać zimny prysznic. Czy już w przyszłym tygodniu?Druga połowa grudnia nie jest okresem do podejmowania istotnych decyzji. Płynność gaśnie, co zwiększa ryzyko przypadkowości ruchów. Często pojawiają się też tematy zastępcze. Niemniej w perspektywie kilku dni wątek Omikronu (nowe ogniska, zwłaszcza w UE i USA) będzie się coraz częściej przewijał w mediach i może stanowić pretekst do nieco większej nerwowości.

Dzisiejszy komunikat Banku Japonii nieco zaskoczył – pojawiły się zapowiedzi redukcji programów wsparcia wprowadzonych na czas pandemii, w tym skupu aktywów. Szczegóły pewnie będą jeszcze dopracowywane, ale sam fakt jakichś zmian w tak “gołębiej” instytucji jak BOJ, może dawać argumenty za podbiciem jena, które dzisiaj widzimy. Tyle, czy na długo? Jen przegrywa z frankiem, który nadal ma swoje story na temat potencjalnej podwyżki stóp przez SNB (nie zmniejszyła jej wczorajsza retoryka po posiedzeniu Banku).

Jeżeli chcielibyśmy zrobić zestawienie najbardziej “gołębich” banków centralnych wśród G-10, to BOJ jeszcze długo będzie tutaj na pierwszym miejscu. Nie oczekujmy, zatem wiele po obserwowanym podbiciu jena.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Analiza techniczna podpowiada, że USDJPY po nieudanej próbie powrotu w rejon 114,50 zaczął się osuwać i być może celem będą okolice wsparcia przy 112,70 w postaci minimów z listopada i grudnia.

Nie brak komentarzy, że EBC wypadł wczoraj bardziej “jastrzębio” zapowiadając rekalibrację skupu aktywów (APP na poziomie 40 mld EUR miesięcznie od II kwartału po wygaśnięciu PEPP i sukcesywnie zmniejszany do 20 mld EUR w końcu roku), ale i też są te “gołębie” wskazujące na to, że APP nie ma terminu zakończenia, środki z PEPP będą reinwestowane do końca 2024 r., a ECB nadal może unikać podwyżki stóp procentowych (skoro inflacja ma mieć szczyt w 2022 r. i spadnie poniżej celu w 2023 r.).

Szansą dla obozu byków są potencjalne tarcia w Radzie Gubernatorów ECB, które będą narastać – ECB, obok BOJ staje się najbardziej “gołębim” bankiem centralnym na świecie.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

W krótkim terminie EURUSD może nie dostać jednak konkretnego impulsu do zaatakowania rejonu oporu przy 1,1370. Zagadką może być reakcja rynków w poniedziałek, jeżeli po weekendzie inwestorzy byliby “zaskoczeni” ogniskami Omikronu w UE (przy takiej skali zakażeń w Wielkiej Brytanii jest to tylko kwestia czasu).

Czy rynki uznają, że Omikron będzie pretekstem dla ECB? A może wcale nie, gdyż tak naprawdę trudno jest ocenić jak może on wpłynąć na inflację, na co zwrócili wczoraj uwagę decydenci z Banku Anglii?

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw pge | bitcoin kurs forum | korona islandzka kurs | prognoza dolar | sp500 index | kurs akcji biomed lublin | cena akcji pkobp |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here