Naga MarketsKurs dolara (USD) ciągle słaby. Coraz więcej emocji wyborczych w USA
Donald Trump, prezydent USA

Dolar jest słaby wobec zdecydowanej większości walut, a rynki akcji pną się w górę za sprawą zwyżek spółek technologicznych w USA. Powyborczy krajobraz dla rynków jest dziwny i niepewny. Teoretycznie Joe Biden jest coraz bliżej prezydentury (potrzebuje niecałe 20 głosów elektorskich), ale sztab Donalda Trumpa już zapowiedział, że wyniki w kilku stanach zostaną zaskarżone i konieczne będzie ich ponowne przeliczenie – zwraca się uwagę na przypadki, kiedy to liczba oddanych głosów była większa od zarejestrowanych wyborców.

Wybory, które mogą zakończyć się w Sądzie Najwyższym

Zapowiada się, zatem długa batalia, która może znaleźć swój koniec w Sądzie Najwyższym i do zaprzysiężenia prezydenta, które według prawa i tradycji będzie mieć miejsce 20 stycznia, wszystko jest możliwe. Jednocześnie wstępne wyniki (bo liczenie jeszcze trwa) do Kongresu wskazują na to, że Demokratom nie udało się przejąć Senatu. Biorąc pod uwagę, że każda istotna ustawa w USA powinna zostać zaaprobowana przez obie izby Kongresu, może to oznaczać, że kontrowersyjne pomysły Joe Bidena, jak podwyżka podatków dla korporacji, zostaną zablokowane. Jednocześnie nie jest też jasne, co dalej z czwartym pakietem fiskalnym, chociaż lider Republikanów w Senacie zapowiedział wczoraj, że będzie (bardziej?) otwarty na dyskusje z Demokratami. Reasumując, amerykańska polityka (na razie) zmierza w stronę pata, co akurat nie powinno zbytnio cieszyć rynków.

Bank Anglii nie obniża stóp procentowych. Słabsze dane gospodarcze w USA

Przepychanki prawne będą generować niepewność, a ta będzie dodatkowo podbijana przez statystyki COVID-19. Wczorajsze dane ADP i ISM dla usług z USA były już słabsze, co powoduje, że aby podtrzymać pozytywny wydźwięk odczytów z poniedziałku (świetny ISM dla przemysłu), potrzeba “zrównoważenia” pozytywnymi danymi Departamentu Pracy USA, jakie poznamy jutro. Dzisiaj wieczorem mamy komunikat po posiedzeniu FOMC, ale trudno oczekiwać po nim wiele, poza ogólnikami do gotowości działania w razie potrzeby.

Z pozostałych informacji warto zwrócić uwagę na doniesienia z Banku Anglii – stopy nie zostały obniżone, a w zamian za to BOE zwiększył skalę QE o 150 mld GBP (skup potrwa do końca 2021 r.). Decydenci ostrożnie podchodzą do ewentualnego wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, chociaż dostrzegają ryzyka dla wzrostu gospodarki. Dla funta jest to pozytywnie, choć być może na krótko. Negatywnie prezentują się informacje z frontu brexitowych negocjacji – unijny negocjator Barnier powtórzył, że postępów w kluczowych tematach wciąż nie ma i jeżeli nie zmieni się to w przyszłym tygodniu, to sytuacja będzie napięta.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here