Naga Markets

Kurs dolara. USD/CAD zatrzymał się na ważnym wsparciu. Odbicie od 1,26?Ubiegłoroczna silna pozycja towarów sprawiła, że stały się one coraz ważniejsze dla kursów walutowych. Powiązane z ropą naftową waluty Norwegii, Rosji i Kanady były w czołówce w 2021 r., ponieważ wyższe ceny eksportu wsparły bilans handlowy w tych krajach. Ekonomiści RBC Global Asset Management dostrzegają, że ten wzrost cen eksportowych w stosunku do cen importu wskazuje na dalszy wzrost kursu dolara kanadyjskiego, ale ostatnie osłabienie loonie częściowo odzwierciedla ogólną siłę dolara amerykańskiego.

Ropa i USD ciągną loonie w przeciwnych kierunkach

Wahania zarówno dolara amerykańskiego, jak i cen towarów w dużej mierze wyjaśniają ruchy kursów walutowych pomiędzy USD i CAD w ubiegłym roku, ponieważ inne czynniki, takie jak akcje i spready stóp procentowych, zeszły na dalszy plan.Poniższy wykres przedstawia wskazówkę, jak może zachowywać się dolar kanadyjski na podstawie historycznych relacji z tymi dwoma czynnikami. Wynika zn tego bowiem, że ropa i USD ciągną loonie w przeciwnych kierunkach.

Ekonomiści RBC Global Asset Management uważają, że nawet jeżeli dolar amerykański odzyska część swojej ogólnej siły i ceny ropy pozostaną na wysokim poziomie, loonie może oscylować poniżej 1,20 za dolara amerykańskiego.

Zdają oni jednak sobie sprawę że wysokie ceny ropy są korzystne dla kanadyjskiej gospodarki tylko wtedy, gdy skutkują inwestycjami biznesowymi które generują wydatki i tworzenie miejsc pracy. Jak dotąd, nakłady inwestycyjne w sektorze naftowym zostały jednak ograniczone przez rządowe wysiłki na rzecz zaostrzenia norm środowiskowych oraz preferencje inwestorów, którzy wolą zwrot kapitału poprzez dywidendy i wykup akcji, a nie inwestycje w nowe projekty.

Nawet bez inwestycji biznesowych związanych z energetyką, kanadyjska gospodarka wydaje mieć się jednak dobrze. W trzecim kwartale gospodarka rozwijała się w tempie 5,4% w ujęciu rocznym, rynek pracy powrócił do poziomu sprzed pandemii, a wydatki na usługi odbiły się od dna. Stosunkowo dobre dane gospodarcze powinny utrzymać się w 2022 roku, ponieważ wyższe wskaźniki szczepień i szerokie poparcie społeczne dla dystansu społecznego zmniejszają szanse na ponowne zamknięcie Kanady.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

Wśród innych tematów, które eksperci monitorują pod kątem trajektorii kanadyjskiej gospodarki jest m.in. zmniejszenie wąskich gardeł w globalnym łańcuchu dostaw, co doprowadziło do niedoboru chipów pamięci stosowanych w samochodach osobowych i ciężarowych. Kanada jest bowiem dwunastym co do wielkości producentem samochodów na świecie i złagodzenie tych zakłóceń byłoby dobrym znakiem również dla kanadyjskiego przemysłu części samochodowych. Niedobór chipów zmusił bowiem producentów samochodów na całym świecie do priorytetowego traktowania produkcji pojazdów o wyższej marży, produkowanych za granicą.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż Bank Kanady (BOC) rozpoczął już normalizowanie polityki pieniężnej, znacznie wyprzedzając inne banki centralne rynków rozwiniętych. Wielu inwestorów uważa jednak, że BOC nie wyprzedzi zbytnio Fedu w podwyżkach stóp procentowych, przypuszczalnie dlatego, że jakikolwiek wzrost kanadyjskiego dolara sprawiłby, że eksport towarów nie będących ropą naftową stałby się mniej konkurencyjny.

– Choć prawdą jest, że wysiłki BOC, by podnieść stopy procentowe przed Fed spowodowałyby wzrost loonie, waluta jest tania i ma pole do umocnienia, zanim zacznie ograniczać aktywność gospodarczą – wskazali Ekonomiści RBC Global Asset Management dodając, że w dalszym ciągu oczekują lepszych wyników dolara kanadyjskiego w porównaniu z innymi walutami rynków rozwiniętych z 12-miesięczną prognozą na poziomie 1,17 USD za dolara amerykańskiego, co byłoby najniższym poziomem od grudnia 2014 r.

USDCAD Weekly

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gielda forum | cena akcji mercator medical | gpw echo investment | xtb | średni kurs dolara australijskiego nbp | s&p 500 | kurs franka złoty | bitcoin kurs |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułKolejny kraj uczyni bitcoina (BTC) prawnym środkiem płatniczym
Następny artykułKurs EUR/USD realizuje ruch powrotny w stronę 1,14. Rubel przyciąga uwagę
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here