Naga Marketsbudynek FED
Budynek Rezerwy Federalnej (FED) w Waszyngtonie

Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) opublikował w środę o godzinie 20:00 czasu polskiego protokoły (minutes) z marcowego posiedzenia polityki pieniężnej, podczas którego nie zdecydował się zmienić stóp procentowych. Kurs dolara praktycznie nie zareagował na publikację minutek w trakcie wieczornego handlu.


FOMC minutes: Cierpliwość w kształtowaniu polityki pieniężnej najważniejsza

Zdecydowana większość przedstawicieli Komitetu potwierdza, że w kolejnych miesiącach 2019 roku niezbędne jest zachowanie cierpliwości w podejmowaniu kolejnych decyzji dotyczących kształtowania się ścieżki polityki pieniężnej. W związku z tym w 2019 roku bankierzy centralni spodziewają się braku dalszych podwyżek stóp procentowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Na początku nowego roku nastroje na rynku poprawiły się w związku z komunikatami urzędników Rezerwy Federalnej, podkreślając, że Komitet mógłby być “cierpliwy” w rozważaniu dalszych dostosowań stanowiska w sprawie polityki i że byłby elastyczny w zarządzaniu redukcją portfela papierów wartościowych. W sumie, ceny akcji zakończyły ten okres wzrostem o prawie 5 procent, podczas gdy ryzyko korporacyjne uległo zawężeniu, odwracając część zmian w tych zmiennych od wrześniowego spotkania FOMC”informują protokoły Komitetu.

Podobnie jak samo oświadczenie polityki pieniężnej opublikowane w marcu, tak samo środowe protokoły potwierdzają niepewność co do przyszłych prognoz gospodarczych oraz obawy dotyczące spłaszczenia krzywej rentowności papierów dłużnych. FOMC wspomina również o zamieszaniu politycznym wywołanym przez Brexit.

Jeżeli dynamika gospodarcza odbije w drugiej połowie roku, wtedy podwyżka stóp procentowych może być nadal brana pod uwagę. Jak na razie jednak ani scenariusz wzrostowy, ani spadkowy nie wydaje się prawdopodobny – większość przedstawicieli Komitetu opowiada się za utrzymaniem stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie

Historyczne ujęcie stóp procentowych FED. Źródło: Trading Economics
Historyczne ujęcie stóp procentowych FED. Źródło: Trading Economics

“Kilku uczestników zauważyło, że ich poglądy co do docelowego zakresu stopy funduszy federalnych mogą ulec zmianie w obu kierunkach w oparciu o napływające dane i inne zmiany. Niektórzy uczestnicy wskazali, że jeśli gospodarka rozwijałaby się tak, jak się spodziewali, przy wzroście gospodarczym przekraczającym długoterminową stopę procentową, prawdopodobnie uznają za stosowne nieznaczne zwiększenie w tym roku docelowego przedziału dla stopy procentowej funduszy federalnych” – czytamy w podsumowaniu minutek.

Ostatecznie rynek odbiera środowe protokoły FOMC neutralnie jako potwierdzenie polityki „wait-and-see”, czyli nastawienia „pożyjemy-zobaczymy”.

Kurs dolara nieznacznie w górę, traci jednak w skali całego dnia

W reakcji na publikację protokołów FOMC indeks dolara amerykańskiego (mierzący jego kondycję w stosunku do ważonego koszyka głównych walut) odbijał od sesyjnych minimów 96,90 pkt. W skali całego dnia kurs dolara jednak traci, a DXY generuje sygnał sugerujący możliwość silniejszej deprecjacji.

Potwierdzeniem tego scenariusza jest długi dolny knot świecy dziennej na wykresie EUR/USD, odrzucającej poziomy poniżej 1,1260. Jeżeli sesja zamknie się w obecnej formie, wtedy kurs euro zwiększy swoją szansę na wzrosty w kierunku 1,13, gdzie przebiega również 50 EMA.

kurs dolara do euro
Dolar traci między innymi do euro. EUR/USD D1, Tradingview

Większej zmienności nie obserwowano również na USD/PLN. Kurs dolara w środę osuwa się poniżej poziomu 3,80 zł i testuje najniższe poziomy od ponad dwóch tygodni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here