Naga MarketsKurs dolara (USD) niewzruszony po FOMC minutes. USDPLN w górę, EURUSD w dół
Jerome Powell, prezes FED

Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) opublikował w środę po godzinie 20:00 protokoły z posiedzenia polityki pieniężnej, które miało miejsce 29-30 października i podczas którego instytucja zdecydowała się obciąć stopy o 25 punktów bazowych do przedziału 1,5-1,75%. Z treści minutes wynika, że zdaniem członków FOMC decyzja o cięciu była podjęta we właściwym momencie, obecnie należy jednak ponownie ocenić prognozy rynkowe. Kurs dolara marginalnie tracił po publikacji popularnych minutek FOMC, a amerykańskie indeksy giełdowe zignorowały protokoły Komitetu.


FED nie będzie kontynuował cięcia stóp jeżeli nie nastąpi wyraźne spowolnienie gospodarcze

Zdaniem większości członków FOMC obecny poziom stóp procentowych jest właściwie dopasowany do prognoz gospodarczych oraz zapowiadanego wyhamowania dynamiki. Część przedstawicieli Komitetu nalegała, aby wyraźnie podkreślić, że dalsze obniżki nie będą miały miejsca – takowe wywołać może jedynie pogorszenie obecnych projekcji i „znaczne spowolnienie” rozwoju gospodarki.

„Członkowie Komitetu zgodzili się uaktualnić opis danych, aby uznać, że wydatki inwestycyjne i eksport ze Stanów Zjednoczonych pozostawały na niskim poziomie. Opisując perspektywę polityki pieniężnej, zgodzili się również na podkreślenie, że Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze, ponieważ ocenił właściwą ścieżkę docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych. Zmiana ta była postrzegana jako zgodna z poglądem, że obecny kurs polityki pieniężnej prawdopodobnie pozostanie odpowiedni, o ile gospodarka będzie zasadniczo zgodna z oczekiwaniami Komitetu, a polityka ta nie będzie zmierzać w ustalonym wcześniej kierunku i może ulec zmianie, jeżeli pojawią się wydarzenia, które doprowadzą do istotnej ponownej oceny perspektyw gospodarczych”komentował FOMC w minutes.

W treści protokołów nie znalazły się żadne informacje, których do tej pory Rezerwa Federalna (FED) oraz FOMC nie komunikowały rynkowi. Obserwatorzy zastanawiają się jak na politykę banku centralnego wpłynie potencjalne porozumienie handlowe z Chinami, które na pewno rozluźni napięcia gospodarcze, jednak Jerome Powell komentował w październiku, że instytucja z całą pewnością nie myśli o podwyżce stóp procentowych w dłuższym horyzoncie czasowym.

Kurs dolara i giełda niewzruszone publikacją FOMC minutes

Indeks amerykańskiego dolara w środowy wieczór nieznacznie zyskuje, FOMC minutes nie wywołały jednak większej zmienności na rynku Forex, jak i na rynku giełdowym. Para walutowa EUR/USD marginalnie traci utrzymując się nad wsparciem 1,1050 USD, natomiast w stosunku do polskiego złotego amerykańska waluta odbija o 0,3%.

Notowania USD/PLN cały czas poruszają się jednak pod poziomem 3,88 zł, który od początku tygodnia (razem z 50-okresową średnią ruchomą) trzyma notowania w ryzach. Brak reakcji rynku walutowego wynika z faktu, że informacje zawarte w protokołach były już wcześniej wyraźnie komunikowane przez FOMC i inwestorzy nie liczyli na żadne niespodzianki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here