Naga Marketswojna handlowa DOnald TRUMPW tym tygodniu odbędzie się szczyt grupy G20, przed tym wydarzeniem dolar znajduje się na 3 miesięcznych minimach. Jednak prezydent Donald Trump uważa, że dolar wciąż jest zbyt silny. W zeszłym tygodniu Trump oskarżył Europę i Chiny o osłabianie swoich walut w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. Obserwatorzy rynku zaczynają nawet zastanawiać się nad ryzykiem, czy Stany Zjednoczone będą chciały obniżyć wartość dolara.


Kurs dolara będzie zależał od spotkania G20

Ministrowie finansów i bankierzy centralni zgodzili się w tym miesiącu, że wojna walutowa nie leży w niczyim interesie. Ponieważ jednak spadek kursu walutowego może zrównoważyć wpływ taryf na kraj – co przyznał sam Trump. Jak mówi Zach Pandl Goldman Sachs: “waluty są niezbędnym elementem rozmów handlowych”. Oznacza to, że wymiana zdań na spotkaniu G-20 w Osace na pewno będzie gorącym tematem.

“Waluty naprawdę muszą być częścią każdej transakcji handlowej,a to z oczywistego powodu, odgrywają one kluczową rolę w zrównoważeniu deficytów handlowych pomiędzy dwoma gospodarkami”, powiedział Pandl. “Im więcej działań widzimy w sprawie taryf, tym ważniejsze powinno być, aby administracja Trumpa skoncentrowała się na możliwych reperkusjach na rynków walutowych”.

Urzędnicy w USA rozważają już różne opcje. W zeszłym miesiącu administracja zaproponowała opodatkowanie towarów z krajów o zaniżonej wartości walut – jest to środek, który miał zaalarmować urzędników Departamentu Skarbu. Stany Zjednoczone dążyły również do zawarcia paktu na rzecz stabilności w juanach w ramach ewentualnego porozumienia z Chinami.

Zobacz także: Jerome Powell studzi rynkowe oczekiwania. Giełda w USA traci

Dolar zbyt drogi ?

Wartość poszczególnych walut była komentowana przez Trumpa na Twitterze. W tym miesiącu stwierdził on, że “zdewaluowane” euro “stawia Stany Zjednoczone w bardzo niekorzystnym położeniu”. Prezydent USA podkreślił także swoje krytyczne zdanie, po tym, jak prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi powiedział, że może być polityka monetarna będzie luzowana.

Również chiński yuan przyciągnął uwagę Trump’a. Po tym, jak w zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone podniosły cła na przywóz z Chin w wysokości 200 miliardów dolarów, juan osłabł się do dolara – aktualnie możemy obserwować poziomy, jakich nie widzieliśmy od czasu kryzysu finansowego. Kurs dolar-juan ustabilizował się blisko 6,88 przed planowanym spotkaniem Trumpa z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

Ryzyko interwencji

Niektórzy analitycy rozważają możliwość podjęcia działań przez administrację Trumpa. Stany Zjednoczone nie interweniowały na rynkach walutowych od 2011 r. Bank of America dostrzega rosnące ryzyko, że Stany Zjednoczone będą sprzedawać dolary.

“Istnieje ryzyko, że administracja podejmie interwencję walutową pod auspicjami stabilizacji dolara” – napisali w notatce z zeszłego tygodnia ekonomistka BofA – Michelle Meyer i strategowie walutowi Ben Randol i Adarsh Sinha. “Zrównoważona interwencja jest bezprecedensowa w czasach nowożytnych i może mieć poważne konsekwencje.”tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here