Czwartek przynosi kontynuację wyprzedaży na rynkach akcji podsycanej zamieszaniem wokół wpływu handlu detalicznego na wyceny spółek na Wall Street. Risk-off umacnia USD wobec walut ryzykownych. Dołują złoto i ropa naftowa.
Kurs dolara silny przez risk-off, wyprzedaż na Wall Street
Nagła wyprzedaż na Wall Street i opóźnienia ze szczepionkami na koronawirusa posłużyły jako pretekst do spieniężania zysków z ostatnich znacznych wzrostów.
Te artykuły również Cię zainteresują
Nerwowość potęguje też zamieszanie na Wall Street wśród spółek, gdzie inwestorzy detaliczni stali się główną siłą, która sprowadza ogromne straty finansowe na fundusze hedgingowe zaangażowane w krótką sprzedaż akcji (GameStop Corp. i AMC Entertainment Holdings Inc.). W trakcie środowej sesji wyceny tych spółek wzrosły o ponad 100 proc., choć w handlu posesyjnym silnie spadały.
Środowy przekaz Fed był gołębi, ale nie a tyle, by zagłuszyć obawy rynkowe. Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o utrzymaniu celu dla stopy rezerw federalnych na 0-0,25 proc. oraz podtrzymał założenia programu skupu aktywów. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Fed zaznacza, że tempo ożywienia gospodarczego i odbudowy zatrudnienia osłabło. Dodaje, że ścieżka ożywienia zależy od postępów zaszczepienia.
Wall Street zaliczyło największy dzienny spadek od trzech miesięcy. S&P500 tąpnął o 2,57 proc., a Nasdaq stracił 2,8 proc. Nie pomogły publikowane po sesji dobre wyniki Apple i Facebooka.
W Azji japoński Nikkei225 zjechał o 1,5 proc., chiński Shanghai Composite traci 2 proc., a koreański KOSPI dołuje o 1,7 proc.
Przed sesją w Europie kontrakt na niemiecki DAX jest niżej o 1,1 proc.
Na rynku walutowym awersja do ryzyka przynosi wycofanie kapitału w stronę USD. Indeks dolarowy wzrósł do 90,7 przy największej przecenie w G10 na AUD, NZD i NOK. EUR/USD osunął się pod 1,21.
EUR/PLN pozostaje na podwyższonych poziomach przy 4,55.
Odbicie dolara uderza w wyceny surowców. Ropa naftowa WTI spada o 0,8 proc. do 52,4 uSD/b. Traci złoto o 0,5 proc. do 1836 USD/oz.
Autor poleca również:
- Kursy walut NBP w czwartek: Kurs funta GBP/PLN umacnia się do złotego. Dolar, euro i frank bez większych zmian
- WIG20 z kolejnym atakiem na tegoroczny szczyt
- Dolar najsilniejszą walutą przed FOMC. Kurs euro i dolara australijskiego mocniej w dół