Naga Markets webinar


Dane zaszkodziły dolarowi, rollercoaster na funcie

Bilans wtorku to nieznaczne osłabienie dolara z wobec zdecydowanej większości walut, oraz rollercoaster na rynku funta. Opublikowane o godz. 13:30 dane nt. inflacji CPI z USA za luty wypadły nieco powyżej oczekiwań – mamy cofnięcie do 1,5 proc. r/r z 1,6 proc. r/r, oraz do 2,1 proc. r/r z 2,2 proc. r/r. To raczej ucina potencjalne spekulacje o możliwej podwyżce stóp przez FED w drugiej połowie roku, chociaż takowe i tak były nieco na wyrost, gdyż decydenci w FED dawali do zrozumienia, że takowy scenariusz byłby możliwy do rozważenia tylko w sytuacji pojawienia się wyraźniejszej presji inflacyjnej. W każdym razie to wytrąciło dzisiaj argumenty za mocniejszym dolarem. Na wykresie koszyka FUSD korekta zaczyna być głębsza i dotarliśmy już do wsparcia bazującego na szczycie z sierpnia ub.r. przy 96,85 pkt. Jego przełamanie mogłoby okazać się wyraźniejszym sygnałem do pogłębienia ruchu.

indeks dolara
Wykres tygodniowy FUSD

Gorsze dane o inflacji z USA nieco wsparły jednak globalne rynku akcji, a pozytywną reakcję widać też na rynku złotego. EURPLN pozostaje minimalnie poniżej 4,30, a USDPLN cofnął się w stronę 3,81 w ślad za zwyżką EURUSD.

Prawdziwy rollercoaster mamy na rynku funta. Wpierw silny spadek po tym, jak prokurator generalny Geoffrey Cox dał do zrozumienia, że wczorajsze ustalenia pomiędzy May, a Juncker’em nie dają prawnej gwarancji, że Wielka Brytania będzie mogła wyswobodzić się z procedury irlandzkiego bezpiecznika, a z wypowiedzi eurosceptyków z frakcji ERG w Partii Konserwatywnej, oraz polityków irlandzkiej DUP, wynikało, że nie są oni pewni czy poprą rząd w dzisiejszym głosowaniu nad porozumieniem rozwodowym. Potem jednak funt poszedł wyraźnie w górę po tym, jak zaczęły się pojawiać głosy wśród samych torysów, że w przypadku kolejnego przegranego głosowania, premier May powinna ogłosić przedterminowe wybory. W efekcie pojawiły się spekulacje, że eurosceptycy mogliby wstrzymać się od głosu. Niewątpliwie argument wcześniejszych wyborów byłby mocnym elementem nacisku na ERG i DUP, gdyż w nowej konfiguracji parlamentarnej mógłby być forsowany scenariusz łagodniejszego Brexitu.

gbpusd d1
Wykres dzienny GBPUSD


Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here