Naga Markets

Kurs dolara ucierpiał po FOMC minutes, Wall Street w górę

Dolar utrzymuje się w czwartek w pobliżu jednomiesięcznego minimum, ponieważ protokół z majowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed) potwierdził możliwość wstrzymania podwyżek stóp procentowych po ich podniesieniu w czerwcu oraz w lipcu. Na informację pozytywnie reagowała natomiast Wall Street, a S&P 500 zamykał się z zyskiem około 1%.

Kurs dolara zareagował na protokoły Fed. Za chwilę koniec podwyżek?

Indeks dolara – który mierzy wartość waluty w stosunku do sześciu konkurentów na rynku Forex – wzrósł o 0,1% do 102,15, reagując na spadek azjatyckich akcji, który zwiększył popyt na bezpieczną przystań, jaką jest zielony dolar.Jednak indeks konsoliduje się wokół poziomu 102, po krótkotrwałym odbiciu do 102,45 bezpośrednio po opublikowaniu w środę protokołu z posiedzenia Fed. Reakcja dolara pokazała, że to nie zostało pozytywnie przyjęte przez inwestorów.

Kurs dolara ucierpiał po FOMC minutes, Wall Street w górę
Kurs dolara nieznacznie w górę w czwartek. W tym tygodniu testował miesięczne minima. Notowania DXY na wykresie dziennym

Analitycy stwierdzili, że nic nie wskazuje na dalsze zaostrzenie i tak już jastrzębiego stanowiska Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Wall Street zyskała w nocy na tej prognozie, podczas gdy rentowność długoterminowych obligacji skarbowych pozostała na niezmienionym poziomie.

Prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic już wcześniej w tym tygodniu sugerował, że najlepszym sposobem działania we wrześniu może być wstrzymanie się z decyzją, aby monitorować skutki dla gospodarki po dwóch kolejnych podwyżkach stóp o 50 punktów bazowych w czerwcu i lipcu.

Indeks dolara osiągnął w połowie miesiąca prawie dwudziestoletni szczyt powyżej 105 punktów, ale sygnały, że agresywne działania Fed mogą już spowalniać wzrost gospodarczy, skłoniły inwestorów do zmniejszenia swoich byczych zakładów, a rentowność obligacji skarbowych również spadła z wieloletnich maksimów.

– Formuje się miękkie tło DXY, (choć) jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o długoterminowym szczycie. DXY może wahać się przez pewien czas, ale cofnięcie do poziomu 101 jest sygnałem kupna – napisali stratedzy Westpac w nocie do klienta, odnosząc się do indeksu dolara.

Handluj akcjami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

NED

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Czwartkowe kursy walut. G8 jak na razie z ograniczoną zmiennością

Dolar wzrósł o 0,08% do 127,425 względem jena, a euro pozostało bez zmian na poziomie 1,0679 dol. Funt szterling spadł o 0,17% do 1,25615 dol.

Wrażliwy na ryzyko aussie traci 0,25% i kosztuje 0,70695. Dolar nowozelandzki spadł o 0,21% do 0,6458 dol., po tym jak stracił większość zysków po jastrzębich wynikach środowego posiedzenia Banku Rezerw Nowej Zelandii, które wywindowały go do trzytygodniowego szczytu na poziomie 0,6514 dol.

Prezes banku centralnego Adrian Orr powiedział, że bank musi podnosić stopy procentowe “w odpowiednim tempie”, aby zapobiec rozchwiania oczekiwań inflacyjnych.

– Uważamy, że najgorszy wynik, którego najbardziej chcemy uniknąć, to taki, w którym (wyższe) oczekiwania inflacyjne stają się trwałe. Chcemy, aby oczekiwania inflacyjne pozostały zakotwiczone w tym, co ludzie myślą o tym, gdzie inflacja będzie za dwa, pięć lat. Jeśli zaczną dryfować w górę wraz z bieżącą inflacją, to wtedy zaczynamy się niepokoić – powiedział Orr w czwartkowym wywiadzie dla telewizji Bloomberg w Wellington.

Oczekiwania inflacyjne Nowej Zelandii na dwa lata do przodu wzrosły do 3,29%, podczas gdy oczekiwania na pięć lat do przodu wzrosły do 2,42%. Bank dąży do utrzymania inflacji w przedziale 1-3%. Wczoraj podwyższył o pół punktu z rzędu oficjalną stopę kasową (Official Cash Rate) do 2% i zapowiedział zacieśnienie jej o kolejne 200 punktów bazowych w ciągu najbliższych 15 miesięcy.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here