Naga MarketsKurs dolara traci w obliczu wzrostów na światowych giełdachUcieczka od dolara trwa nadal, w czym pomaga utrzymujący się apetyt na ryzyko na globalnych rynkach. W temacie Hong Kongu na razie mamy schemat “z dużej chmury mały deszcz” – w piątek wieczorem Donald Trump nie zdecydował się “strzelać” z armat do Chin. Za zmiany narzucane tej enklawie przez Pekin może zapłacić głównie sam… Hong Kong.

USA podejmuje działania wobec Hongkongu, jednak bez drastycznych działań

Amerykanie zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podejmą działania zmierzające do likwidacji specjalnego statusu gospodarczego tego obszaru w relacjach z USA. Jakie? Szczegółów nie ma, ale warto dalej śledzić ten wątek, gdyż ostatecznie działania USA mogą zmierzać to marginalizacji Hong Kongu jako centrum finansowego w Azji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inwestorzy zdają się utwierdzać w tym, że USA i Chiny nie będą chciały nadmiernie zaostrzać relacji w sytuacji, kiedy wszyscy są zajęci scenariuszami “odmrażania” gospodarek. Dane, jakie napłynęły w nocy z Chin wypadły nieźle (PMI dla przemysłu liczony przez Caixin powrócił w maju ponad poziom 50 pkt.). Dzisiaj ostateczne odczyty tego wskaźnika napłyną także dla Europy, oraz USA. Tam poza PMI poznamy też odczyt ISM. Szacunki wskazują na możliwe odbicie po silnych spadkach z ostatnich 2 miesięcy.

Zamieszki, jakie miały miejsce w największych amerykańskich miastach (konflikt eskalował już wyraźnie poza Minneapolis) na razie nie mają większego wpływu na nastroje na rynkach. Nie zapominajmy jednak, że to wszystko ma miejsce w czasie utrzymującej się pandemii COVID-19, stąd też istnieje ryzyko, że znajdzie swoje odzwierciedlenie w gorszych statystykach. Zresztą pomijając to, czerwiec może stać się miesiącem oceny dla działań podjętych w maju w wielu krajach (czy poluzowanie społecznych obostrzeń nie było przedwczesne).

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here