Naga Markets

Na rynkach korekty są rzeczą normalną i nieraz pojawiają się niespodziewanie. Do zmiany trendów potrzebne są jednak poważne przesłanki. Wczoraj po południu najczęściej przywoływanym motywem było cofnięcie się rentowności amerykańskich obligacji. Tak, w ostatnich dniach notowały one wyraźne wzrosty, stąd też taki ruch był naturalny.Ze strony przedstawicieli FED nie pojawiły się “gołębie” komentarze – Susan Collins dała do zrozumienia, że FED robi to co teraz jest kluczowe, a Lael Brainard przyznała, że potrzeba będzie nawet kilku miesięcy spadku inflacji, aby decydenci nabrali przekonania, że sytuacja zmierza we właściwą stronę (czyli do celu na poziomie 2 proc.). Tym samym zanim do tego dojdzie, FED powinien pozostać konsekwentny w swoich działaniach.

Prawdopodobieństwo trzeciej z rzędu podwyżki stóp o 75 punktów baz. wynosi obecnie 78 proc. (model CME FED Watch). Tym samym w obrazie dolara nie zmieniło się nic. Oczywiście ważnym punktem kalendarza będą dane o inflacji CPI za sierpień, które poznamy we wtorek 13 września, ale raczej nie zmienią one już oczekiwań na posiedzenie FED 21 września. Co najwyżej dadzą pole do dyskusji na jakie kolejne ruchy zdecyduje się Rezerwa Federalna (na obecną chwilę wyceniana jest podwyżka o 50 punktów baz. w listopadzie).

Dzisiaj o godz. 15:10 szef FED weźmie udział w dyskusji w think tanku poświęconej polityce monetarnej z ostatnich 40 lat. Czy będą nawiązania do Paula Volckera, który ostatnio znów stał się popularny?

Korekta na dolarze pozwala rozgrywać inne tematy. Pozytywnie na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów baz. zareagował wczoraj dolar kanadyjski, a inwestorzy chętniej kupowali euro przed dzisiejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego o godz. 14:15. Czy decydenci dowiozą oczekiwania na mocny (jak na standardy ECB) ruch o 75 punktów baz.?

Pole do rozczarowania pozostaje duże, choć z drugiej strony decydenci mogą być bardziej krytyczni wobec faktu słabego ostatnio euro. Ten wątek mógłby się pojawić podczas konferencji prasowej Christine Lagarde, która rozpocznie się o godz. 14:45. Szefowa EBC mogłaby też wspomnieć o pracach nad rozpoczęciem programu QT (redukcji bilansu banku centralnego), chociaż rynki raczej chciałyby konkretów “na już”.

Dzisiaj rano najsłabiej pośród G-10 wypadają waluty Antypodów, oraz funt. Słabość AUD to pokłosie komentarza szefa RBA, który przyznał, że kolejne podwyżki stóp procentowych mogą być bardziej wyważone, a także słabszych danych nt. bilansu handlowego Australii w lipcu.

XTB

Na drugim biegunie jest jen, który odreagowuje ostatnie silne spadki (raczej nie stoi za tym komentarz szefa gabinetu premiera Japonii, który zagroził podjęciem stosownych środków, gdyby jen nadal gwałtownie tracił). Silniejszy jest też frank, co można wiązać z oczekiwaniem na dzisiejsze informacje z EBC. Sam EURUSD lekko się cofa poniżej poziomu parytetu, po tym jak wczoraj wieczorem ten poziom został naruszony.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: najwyższy kurs dolara australijskiego | korona czeska pln | sp 500 notowania | enea giełda | dzisiejszy kurs korony szwedzkiej | allegro akcje prognozy | nasdaq 100 notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułS&P 500 i NASDAQ w korekcie ostatnich spadków. WIG 20 walczy o przełamanie słabości
Następny artykułKamila Petrus i Mateusz Paradowski dołączają do managementu InnerValue
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here