Naga MarketsChiński juan wpływa na spadek dominacji dolara, twierdzi analitykChiński juan zabiera część dominacji dolara amerykańskiego we wpływie na wycenę walut G-10, a ekonociczne otoczenie stworzone przez panującą pandemię koronawirusa tylko przyspieszyło ten proces zmieniając sposób w jaki należy postrzegać globalne rynki finansowe.

  • Kurs USD/CNY jest obecnie na poziomie 6,7850 dol.
  • Kurs juana od końca maja tego roku utrzymuje się w trendzie spadkowym, który sprowadził kurs z półrocznych maksimów w dół o niemal 5%
  • Ostatni tydzień notowań przyniósł nieznaczne wybicie z trendu w górę

Juan z coraz większym wpływem na waluty G-10

Jak twierdzi Dominic Bunning, analityk rynków walutowych w HSBC Holdings Plc, korelacja między chińskim juanem a walutami G-10 wzmocniła się od czasu początków pandemii w marcu tego roku. Chińska waluta zaczyna wywierać coraz silniejszy wpływ na zmiany wycen funta oraz walut powiązanych z surowcami takich jak grono dolarów rodem z Commonwealth: australijskiego AUD, nowozelandzkiego NZD oraz kanadyjskiego CAD.

– Jest jasne, że renminbi staje się coraz ważniejszych motorem napędowym ruchów kursów w grupie walut G-10 względem tego co było zauważane wcześniej – zaznaczył Bunning.

– Amerykański dolar wciąż jednak dominuje we wpływie na zachowanie walut G-10 – stwierdził analityk.

Wzrost siły juana wynika z przekonania dużej grupy inwestorów co do kondycji chińskiej gospodarki, która jest względnie dobra na tle innych państw. Możliwe, że Chiny okażą się jednym z niewielu dużych państw, które zakończą ten rok dodatnią stopą wzrostu PKB. Jak twierdzą prognozy OECD z zeszłego tygodnia, ta wynieść ma +1,8%. Należy przy tym zaznaczyć, że ostatnie przewidywania OECD poprawiły spodziewane wyniki chińskiej gospodarki.

Zobacz również: Chwiejne nastroje konsumentów. Wrzesień z niewielką poprawą

Plus500

Na rynku zewnętrznym chiński juan umocnił się o około 4% od czerwca, co przywodzi na myśl ostatnie tak duże wzrost w ciągu kwartału, które miały miejsce w 2008 roku. Bez wątpienia za zyskiwaniem juana rośnie przekonanie, że gospodarka Chin jest na ścieżce zdecydowanej post-covidowskiej odbudowy.

Chiński juan wpływa na spadek dominacji dolara, twierdzi analityk
Notowania USD/CNY w ostatnich miesiącach. Źródło: tradingview.com

– Zachowanie kilku par w ramach walut G-10 w czasie azjatyckiego okienka tradingowego znacznie różniło się od tego w europejskiej strefie czasowej w ostatnich miesiącach. Te różnice wskazują, że RMB coraz bardziej wpływa na rynkowe sentymenty i same rynki FX, niż miało to miejsce wcześniej – zauważył Bunning.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here