Naga Markets  • Rezerwa Federalna utrzymała stopy bez zmian oraz zakomunikowała koniec zacieśniania monetarnego
  • Dolar nowozelandzki zyskuje po gołębim komunikacie Fedu, mieszane odczyty PKB
  • Stopa bezrobocia w Australii spadła do najniższego poziomu w lutym od 8 lat

Punkt zwrotny

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Rezerwa Federalna utrzymała poziom stóp procentowych oraz zakomunikowała koniec cyklu zacieśniania polityki monetarnej. „Kropki” na tzw. „dot-charcie” pokazały, że bankierzy nie widzą już żadnej podwyżki w tym roku (w grudniu były to 2) oraz jeden ruch w kolejnym roku. Jest to dla rynków gołębie zaskoczenie, mimo tego, że rynek wyceniał już wcześniej szanse na cięcie stóp procentowych. Rynki oczywiście przereagowują i tak jest również w tym momencie, gdyż rynek widzi już 40% prawdopodobieństwo cięcia na koniec tego roku. Naszym zdaniem sygnalizacja podwyżki na 2020 obecnie wydaje się być nierealnym pomysłem, zwłaszcza jeśli Fed nie zdecyduje się na żaden ruch w drugiej połowie tego roku. Nowe projekcje PKB pokazują obniżoną ścieżkę wzrostu: 2,1% wobec 2,3% dla bieżącego roku oraz 1,9% wobec 2,0% dla roku następnego. W przypadku inflacji PCE mamy do czynienia z nieznacznym dostosowaniem w dół. Z kolei inflacja bazowa PCE pozostała bez zmian. W oświadczeniu Fed wskazał, że zamierza spowolnić redukcję swojego bilansu od maja – miesięcznie redukcja bilansu zostanie zmniejszona do 15 mld USD z poziomu 30 mld USD. Potem Fed planuje redukować bilans jeszcze do września i wtedy zamierza zakończyć proces „zacieśniania ilościowego”. Z kolei od października Fed będzie rolował dług wyemitowany przez agencje rządowe USA oraz tzw. MBS. Instrumenty te będą wymieniane na dług rządowy z limitem na poziomie 20 mld USD.

EURUSD przebija poziom 1,14 w odpowiedzi na gołębi Fed. Dolar oczywiście stracił swoją główną przewagę (wyższe stopy w przyszłości), ale słabość dolara może wydawać się być krótkotrwała, w szczególności w stosunku do euro, ze względu na brak planowanych zmian w polityce monetarnej EBC. Źródło: xStation5

Mieszane dane z Antypodów

Kilka godzin po konferencji Powella poznaliśmy dwa istotne odczyty makro z Nowej Zelandii oraz Australii. Po pierwsze wzrost PKB z Nowej Zelandii wyniósł 0,6% k/k w ostatnim kwartale zeszłego roku, co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Z drugiej strony wzrost w ujęciu rocznym spowolnił do 2,3% r/r z poziomu 2,6% r/r przy oczekiwaniach na poziomie 2,5% r/r. Detale pokazują mała kontrybucję wydatków inwestycyjnych (0,3 pp), co było najmniejszym wpływem do rocznego PKB od 2010 roku. W ujęciu kwartalnym dużym rozczarowaniem były inwestycje w transporcie, które jako jedyne cofnęły się w kategorii nakładów brutto na środki trwałe (GFCF). Wydatki gospodarstw domowych były stabilne z kontrybucją 2,2 pp, natomiast roczny wzrost wyniósł 3,5%, co było przyśpieszeniem z 3,3%. Warto zauważyć, że eksport netto dodał 0,5 pp do rocznego wzrostu PKB. Jest to pierwsza pozytywna kontrybucja tej kategorii od 2016 roku. W tym samym czasie zapasy przyniosły spadek PKB o 0,5 pp, po trzech kwartałach przyrostu (w trzecim kwartale zapasy dodały 1,0 pp).

 

PKB z Nowej Zelandii spowolniło więcej niż oczekiwano w ujęciu rocznym. Źródło: Macrobond, XTB

Ze strony australijskiej gospodarki otrzymaliśmy dane dotyczące zatrudnienia. Cały raport pokazał spadek stopy bezrobocia do 8 letniego dołka – 4,9% przy konsensusie 5,0%. Z drugiej strony spadek był związany ze zmniejszeniem się stopy partycypacji do 65,5% z poziomu 65,7%. Zmiana zatrudnienia wyniosła 4,6 tys. przy oczekiwaniu na poziomie 15 tys. Wzrost przyszedł faktycznie tylko z zatrudnienia na niepełny etat (11,9 tys.), gdyż zatrudnienie na pełny etat spadło o 7,3 tys. AUD oraz NZD są najlepiej zachowującymi się walutami o poranku.

Aussie zyskuje dzisiejszego poranka po przełamaniu krótkoterminowej linii trendu spadkowego. Źródło: xStation5

Inne ważne informacje:

  • Komentarze ze strony brytyjskich parlamentarzystów wskazują, że May nie chce zwołania wyborów generalnych
  • Rentowności 10 letnich obligacji spadają do okolic 2,52% po wczorajszym Fedzie


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here