Naga MarketsKurs dolara traci od 7 dni, Trump chce wojska na ulicach USAPrezydent USA Donald Trump nadal rozważa wyprowadzenie wojsk amerykańskich na ulicę wykorzystując Insurrection Act z 1807 roku. Po swojej stronie ma prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych i jednego z najbardziej lojalnych współpracowników – Williama Barra, któremu nadał rolę koordynacji działań agencji federalnych w celu przywrócenia bezpieczeństwa.

  • Amerykańskie wojska mogą wyjść na ulicę jedynie w przypadku wprowadzenia nadzwyczajnego aktu prawnego.
  • Obecnie na ulicach amerykańskich miast działają już wojska Gwardii Narodowej.
  • Nad operacjami zaprowadzenia bezpieczeństwa kontrolę przejął prokurator generalny USA.
  • Wskutek wielu czynników, dolar nadal spada wobec innych walut.

Prokurator USA chce opanować ulice

Donald Trump w poniedziałek ogłosił, że jeśli władze stanowe nie podejmą zdecydowanych kroków siłowych, możliwe, że wdroży Insurrection Act – akt prawny z 1807 roku, który pozwala obecnie pełniącym służbę żołnierzom na przeprowadzanie działań związanych z egzekwowaniem prawa w tym aresztowań na terytorium Stanów Zjednoczonych. Rzecz jasna, w normalnych czasach wojskowi nie posiadają takich uprawnień.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pentagon przekazał natomiast dziennikarzom, że w takim przypadku lepiej polegać na żołnierzach Gwardii Narodowej, formacji podległej US Army, która już wypełnia swoje obowiązki na terenie Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump jest jednak przekonany, że ma prawo i uzasadnioną możliwość do wyprowadzenia wojska na ulicę. Ten pogląd podziela jeden z najbardziej lojalnych współpracowników Trumpa, prokurator generalny Stanów Zjednoczonych William Barr

We wtorkowym oświadczeniu, pochwalił on reakcje Waszyngtonu i zapowiedzi prezydenta USA.

– Jeszcze tego wieczoru będzie jeszcze więcej organów bezpieczeństwa, zasobów i wsparcia w tym regionie. – oświadczył William Barr. – Najważniejszą rolą rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, aby mogli normalnie żyć i mieć swoje prawa”.

Donald Trump osobiście wyznaczył Williamowi Barrowi zadanie koordynowania działań agencji federalnych i zapewnienie wsparcia w celu przywrócenia porządku w stolicy Stanów Zjednoczonych.

– Odpowiedź służb bezpieczeństwa nie zadziała jeśli nie zdominujemy ulic. – zwrócił się Barr do gubernatorów, zgadzając się z poglądem Trumpa. – Jeśli potraktujemy te zgromadzenia jako demonstracje, to policja nie może nic zrobić, może jedynie strzec budynków i nie ma możliwości reagować i aresztować zadymiarzy. – dodał Barr.

invest

Jednym z pierwszych działań Barra było zwiększenie perymetru bezpieczeństwa wokół Białego Domu. Osobiście nadzorował on przepędzanie protestujących spod Białego Domu, aby umożliwić Donaldowi Trumpowi przejście z Biblią do pobliskiego zdewastowanego kościoła jako pokaz woli dla mediów.

Zobacz również: Kurs ropy pokonuje 40 USD, a notowania dolara (USD/PLN) pozostają słabe

Departament Sprawiedliwości wydelegował już wszystkie swoje agencje, w tym FBI, aby współpracowały one z Departamentami Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego. Prowadzą one wspólne skoordynowane działania razem z Secret Service, Gwardią Narodową, ale także policją metropolitalną oraz federalna.

Kurs dolara nadal spada względem euro

Wskutek sytuacji wewnętrznej w Stanach Zjednoczonych, która nadal eskaluje oraz napięć na linii Pekin-Waszyngton, dolar nadal spada w relacji do euro. To już 6-ty dzień spadków kursu USD/EUR z rzędu.

Obecnie notowania euro w relacji do dolara wspięły się powyżej poziomów z końca marca i w ostatniej sesji przebiły nawet poziom z 17 marca, pokonując opór na 1,115 wypracowany 27 marca. Zdecydowane spadki dolar amerykański notuje także wobec dolara kanadyjskiego.

Kurs USD/EUR nadal leci w dół. Donald Trump chce wyprowadzić wojska na ulicę, pomaga mu w tym prokurator generalny.
Notowania Euro do dolara amerykańskiego. Źródło: tradingview.com

Eksperci zaznaczają jednak, że rynki zdają się reagować na inne czynniki niż, obecna eskalacja sytuacji wewnątrz Stanów Zjednoczonych wskutek zamieszek.

– Wątek zamieszek w największych amerykańskich miastach i ryzyko wyprowadzenia wojska na ulice, zdaje się nie stanowić większego problemu. Większą uwagę zdają się przyciągać doniesienia Wall Street Journal, jakoby Donald Trump miał spotkać się ze swoimi doradcami, aby omówić szczegóły wprowadzenia nowego pakietu pomocowego – komentuje Marek Rogalski z DM BOŚ.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here