Naga MarketsW najnowszej odsłonie programu Inside Solution One, prowadzonego przez Tomasza Piwońskiego zarządzającego w funduszu Solution One oraz Sebastiana Króla, będącego hedgerem funduszu. W podsumowaniu kończącego się tygodnia na rynkach prowadzący zwrócili uwagę na sytuację rynku walutowego, w tym na umocnienie liry tureckiej wobec dolara. Sprawdź czym żyły rynki w przedostatnim tygodni lipca oraz co przyniesie ze sobą najbliższa przyszłość, w tym zbliżające się podsumowanie posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed).


Erdogan stawia na swoim. Stopy w Turcji w dół, lira turecka w górę

Sytuacja monetarna Turcji w ostatnich miesiącach jest bardzo napięta. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan postanowił jednak ostatecznie na swoim, doprowadził do dymisji dotychczasowego prezesa banku centralnego i mianował na to stanowisko osobę bardziej przychylną jego polityce, która uległa naciskom i zdecydowała się obniżyć stopy procentowe i to aż o 4,25 p.p. w trakcie jednego posiedzenia. Wywołało to efekt doskonale widoczny na wykresie, a mianowicie umocnienie TRY w stosunku do amerykańskiego dolara.

Lira turecka zyskuje do dolara amerykańskiego. USD/TRY D1

„Chociaż po tak silnej obniżce stóp procentowych, która jest ewenementem w przypadku popularniejszych walut, lira powinna się osłabiać, to ostatecznie TRY stała w miejscu lub nawet delikatnie się umacniała względem amerykańskiego dolara” – komentuje Tomasz Piwoński z Solution One.

Co jeszcze w najnowszej odsłonie programu Inside Solution One:

  • Lira turecka i frank szwajcarski
  • Wzrosty na rynku srebra, które rusza za złotem
  • Spółki energetyczne: PGNiG oraz Energa
  • Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
  • Jak po EBC zachowa się FED i jak to wpłynie na dolara?


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here