Naga MarketsKurs dolara traci, cena ropy po posiedzeniu OPEC+Handel na świątecznym rynku w piątek przynosi mieszane nastroje na giełdach w Azji, gdyż rozczarowanie porozumieniem OPEC+ ściera się z nowym planem Fed dotyczącym pompowania płynności w gospodarkę. Na FX zmienność zamarła przy podtrzymaniu słabości USD. Dziś nie działa większość rynków w Europie i USA. Eurogrupa uzgodniła pakiet za 540 mld EUR.

Kurs dolara podtrzymuje słabość, zmienność Forex w miejscu

 • OPEC+ zdecydował o ścięciu wydobycia o 10 mln b/d (-22 proc.) w maju i czerwcu, a od lipca do końca roku skala redukcji wyniesie 8 mln b/d. W pierwszym kwartale 2021 cięcie ma wynieść 6 mln b/d.
 • Skuteczność cięć ma zależeć od wysiłków Arabii Saudyjskiej i Rosji. Oba państwa mają obniżyć ilość pompowanej każdego dnia ropy do około 8,5 mln baryłek.
 • Jednak jeszcze późnym wieczorem w czwartek Meksyk odmówił uczestnictwa w ograniczeniach wydobycia. To zagraża porozumieniu OPEC+, gdyż po czwartkowych rozmowach kolejne na dziś nie są planowane.
 • W piątek na szczycie ministrów ds. ropy państw G20 ma zostać ustalone, jak kraje spoza OPEC odniosą się do tych oczekiwań. Wczoraj informacje wskazywały, że ze strony USA, Brazylii, Kanady, Norwegii oczekiwane są redukcje łącznie o kolejne 5 mln b/d.
 • Decyzja rozczarowała rynek, gdyż planowane cięcia odpowiadają zaledwie 10 proc. globalnej podaży, co odpowiada zaledwie ułamkowi szacowanym stratom po stronie popytu – szacunki Rystad Energy mówią, że popyt jest obecnie 27,5 mln b/d niższy niż przed epidemią.
 • WTI zakończył czwartkowe notowania spadkiem o prawie 12 proc. (do 23,18 USD/b), a Brent spadł o ponad 5 proc. (do 31,76 USD/b). W ciągu dnia plotki przynosiły skoki cen powyżej odpowiednio 28 USD/b i 36 USD/b. Dziś handel jest zamknięty.
 • Na rynku walutowym od rana nie ma istotnych zmian. Utrzymuje się wczorajsza słabość USD, które swoje korzenie ma w decyzji Fed. Rezerwa Federalna ogłosiła w czwartek kolejny program szeroko zakrojonego wsparcia płynnościowego przewidujący nawet 2,3 biliona USD dodatkowej pomocy podczas pandemii koronawirusa. Nowe działania zakładają pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom, a także rządom stanowym i lokalnym.
 • Bezprecedensowe podejście Fed do zrobienia wszystkiego, co konieczne, dla wsparcia gospodarki, jest pozytywnym impulsem dla ryzykownych aktywów w USA, ale też i na świecie. Antykryzysowe działania banku centralnego będą hamować potencjał aprecjacyjny USD.
 • Dziś rano EUR/USD dryfuje przy 1,0940, a USD/JPY pozostaje blisko 108,40.
 • EUR/PLN zaczyna dzień na 4,55, gdzie znalazł się po wczorajszych wzrostach w ramach technicznego odreagowania umocnienia złotego z pierwszej części tygodnia.
 • Na rynku akcji indeks giełdy w Szanghaju spada o 1,1 proc., ale japoński Nikkei225 rośnie o 0,5 proc. W Wielki Piątek zamkniętych jest wiele rynków, w tym w USA i Niemczech.
 • Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili pakiet ratunkowy w wysokości 540 mld UER na rzecz walki ze skutkami pandemii COVID-19.
 • Ustalenia obejmują wspólny fundusz ochrony zatrudnienia o wartości 100 miliardów euro, instrument Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który ma zapewnić firmom 200 miliardów euro płynności, a także linie kredytowe w wysokości do 240 miliardów euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilności dla wsparcia państw, które zwiększają wydatki fiskalne, aby pomóc gospodarkom stanąć na nogi.
 • Ministrowie zgodzili się również pracować nad tymczasowym funduszem, który pomógłby w rozpoczęciu ożywienia gospodarczego i wsparłby kraje najbardziej dotknięte kryzysem, pozostawiając jednak otwartą kwestię jego finansowania. Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że decyzja o funduszu może zostać podjęta w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i może wynieść 500 miliardów euro.
 • W przyszłym tygodniu nad projektem pakietu mają debatować liderzy państw Eurolandu.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here