Naga MarketsKurs dolara traci 10%. USD wysyła rynkom ważne ostrzeżenieKurs dolara wysyła rynkom oraz amerykańskiemu rządowi ważne ostrzeżenie – czas okiełznać pandemię koronawirusa. Nośnikiem tej przestrogi jest zachowanie kursu dolara względem koszyka walut, a pełen obraz tej sytuacji najlepiej uzyskać spoglądając na wykres indeksu dolara.

  • Indeks dolara spada zdecydowanie poniżej 93 pkt. – to najniższa wartość od 3 lat.
  • Obecnie zachowanie dolara zależy od poziomu kontroli amerykańskiego rządu nad wirusem.
  • Jak twierdzi Jerome Powell, odbudowa amerykańskiej gospodarki zależy od tego, czy uda się okiełznać pandemię.

Indeks dolara spada z 15-letniego maksimum w marcu

Po tym jak indeks dolara wspiął się w marcu do największych wartości od ponad 15 lat, indeks dolara w błyskawicznym tempie stracił już ponad 10% swojej wartości wraz z rozwojem pandemii ogarniającej cały glob.

Kurs dolara traci 10%. USD wysyła rynkom ważne ostrzeżenie
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Co istotne, znaczna część wyprzedaży amerykańskiej waluty ma miejsce podczas czasu aktywności amerykańskich rynków, co oznacza, że inwestorzy rodem ze Stanów Zjednoczonych tracą wiarę w siłę gospodarki USA. Fakt ten, stawia pod znakiem zapytania dominację dolara jako światowej waluty rezerwowej.

Dolar jest w odwrocie względem pierwotnej reakcji rynków na pojawienie się pandemii. Na jej początku, amerykański dolar wystrzelił w górę po tym jak inwestorzy z całego globu szukali bezpiecznej przystani dla swoich środków w pewnej walucie i obligacjach skarbowych USA.

Zobacz również: Cena ropy WTI poniżej 40 dol. Czy OPEC+ zwiększy wydobycie?

Kurs dolara zależy od rozwoju pandemii

Jednak teraz, gdy Stany Zjednoczone są krajem o największej liczby przypadków COVID-19, a amerykańskiemu rządowi nie udało się powstrzymać rozprzestrzeniania się choroby i dewastacji gospodarki, dolar drastycznie słabnie stawiając w wątpliwość pomyślną przyszłość gospodarczą USA w środowisku niemal zerowych stóp procentowych i niskich wskaźników wzrostu.

– Ludzie w desperacji czekają na dobre wiadomości dotyczące opanowania wirusa. Zachowanie waluty odzwierciedla poziom względnej kontroli nad wirusem, nie oddając fundamentalnej siły gospodarki. – zauważył Stephen Jen, CEO Eurizon SLJ Capital Ltd.

Podobnego zdania jest sam szef Fed, Jerome Powell, który w swojej mowie w ostatnim tygodniu lipca zaznaczył, że odbudowa amerykańskiej gospodarki będzie w dużej mierze zależeć od trzymania wirusa w ryzach.

Unia Europejska notuje progres w zmniejszaniu zasięgu pandemii, co niestety nie jest prawdą w przypadku Stanów Zjednoczonych, co dodatkowo napędza spadki dolara w połączeniu ze złymi danymi z gospodarki czy informacjami Fed na temat utrzymania stóp procentowych nisko na dłużej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here