Naga MarketsKurs dolara USD szoruje po dnie. Inwestorzy wyceniają kolejną obniżkę stóp procentowych przez FedWczoraj byliśmy świadkami nieznacznego odbicia kursu dolara (USD) w relacji do euro. Umocnienie greenbacka nie trwało jednak długo, ten bowiem znowu traci podczas dzisiejszej sesji. Traderzy wyceniają teraz kolejne obniżki stóp procentowych przez Fed, z których najbliższa może mieć miejsce jeszcze w tym miesiącu.


Banki centralne obawiają się koronawirusa

Nikt nie spodziewał się cięcia stóp procentowych przez Fed, które miało miejsce we wtorek. Rezerwa Federalna poinformowała wtedy o godzinie 16. czasu polskiego, że w związku z rosnącym ryzykiem rozpowszechniania epidemii koronawirusa i jego negatywnego wpływu na światową gospodarkę, Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się obciąć stopy procentowe o 50 punktów bazowych (p.b.).

Analitycy zwrócili uwagę, że Fed w najnowszej Beżowej Księdze wspomniał o wirusie aż 48 razy. We wcześniejszych raportach nie było natomiast żadnej wzmianki na ten temat. Sugeruje to spore zaniepokojenie polityków banku centralnego negatywnym wpływem koronawirusa na gospodarkę.

Rynki pieniężne wyceniają obecnie kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 p.b. na najbliższym posiedzeniu Fed w dniach 18-19 marca 2020 roku. Co ciekawe, po marcowej obniżce wyceniana jest już kolejna, w kwietniu, tym razem o 50 p.b.

Bank Kanady obniża stopy procentowe. BoE nie ingeruje na razie w politykę monetarną

Do luzowania polityki monetarnej przyłączył się Bank Kanady, który zdecydował się na cięcie stopy overnight o 50 p.b., co stanowi największą obniżkę od 10 lat. BoC otworzył sobie jednocześnie drzwi do dalszego cięcia stóp.

Nieugięty pozostał natomiast Bank Anglii, który pozostawia na razie stopy procentowe bez zmian. Zyskuje na tym funt szterling, który umacnia się dziś w relacji do dolara o 0,3%.

Kurs dolara pogłębia spadki po krótkiej przerwie

Wczoraj niedźwiedzie zrobiły sobie przerwę w spychaniu kursu dolara (indeks DXY), a na wykresie dziennym powstała formacja inside bar. Jednak oczekiwanie dalszego łagodzenia polityki monetarnej sprawia, że dziś greenback kontynuuje trend spadkowy ustanawiając nowe minima. Skuteczne wybicie z formacji inside bar na zamknięciu dnia, otwierałoby drogę do strefy obejmującej dołek z grudnia 2019 roku przy 96,36.

Kurs euro do dolara (wykres po prawej stronie) po informacji o obniżce stóp procentowych wzniósł się na chwilę ponad 1,1200, jednakże do zamknięcia sesji oddał część zysków. Wczoraj byliśmy natomiast świadkami odbicia na EURUSD, ale cena wciąż pozostawała w zakresie notowań z wtorku, tworząc tym samym formację inside bar, podobnie jak w przypadku indeksu dolara. Dziś euro zyskuje ponad 0,5%, co daje szansę na re-test wtorkowych maksimów przy 1,1213. Kluczowy pozostaje tu szczyt z grudnia 2019 roku przy 1,1239.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Od lewej: wykres dzienny indeksu dolara (DXY) oraz pary walutowej EURUSD - 5 marca 2020 r.
Od lewej: wykres dzienny indeksu dolara (DXY) oraz pary walutowej EURUSD – 5 marca 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here