Naga MarketsKurs dolara: Sytuacja techniczna par GBP/USD (funt) i USD/CHF (frank)Funt w ostatnich dniach dostaje lepsze informacje, ale nie są one w stanie wykreować korekty wzrostowej ze względu na fatalne nastroje globalne. Dwa dni temu wsparciem mogły być słowa szefa Banku Anglii, który wykluczył szybkie wprowadzenie ujemnych stóp procentowych (choć bardziej ze względów technicznych).

Kurs funta: GBPU/SD – przystanek w spadkach?

Wczoraj na rynki dotarły plotki, jakoby UE była zdeterminowana kontynuować rozmowy nad nową umową handlową z Wielką Brytanią pomimo ostatnich wybryków Borisa Johnsona (w tym celu główny negocjator Michel Barnier ma prowadzić w najbliższych dniach nieformalne rozmowy). Wreszcie dzisiaj dyskutuje się o tym, że podczas konferencji prasowej po godz. 12:30 Kanclerz Skarbu (Sunak) ma przedstawić szeroki program wsparcia rynku pracy w kontekście ryzyk związanych z kolejną falą pandemii.

Tyle, czy to wszystko może odwrócić trend? Nie – bo przy każdym z tych wątków tj. polityka Banku Anglii, Brexit, pandemia COVID można postawić duże znaki zapytania.

Wykres dzienny GBPUSD

Na wykresie GBPUSD widać, że rynek ma problem z powrotem ponad 1,2762. To w połączeniu z wybiciem spadkowej linii trendu przy 1,2820 mogłoby dać pozytywne sygnały. Inaczej obowiązuje zasada gry z trendem i sprzedawania górek.

Kurs dolara: USD/CHF – sytuacja po myśli SNB…

Dzisiejsze posiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii było do bólu przewidywalne – parametry polityki monetarnej nie zostały zmienione, a decydenci powtórzyli swoją mantrę o “wysoko wycenianym” franku, oraz idącej za tym konieczności przeciwdziałania tej sytuacji. Teoretycznie rynki dobrze wiedzą, że słowa SNB są bez pokrycia, gdyż kilka lat temu skapitulował on z obroną waluty (porzucenie sztywnego pułapu 1,20 na EURCHF) ze względu na koszty i możliwości.

Niemniej taka narracja w pewnym stopniu ogranicza nadmierne przepływy w stronę CHF. Zresztą w porównaniu z innymi bezpiecznymi przystaniami, jak JPY (gdzie BOJ ma słabszą retorykę niż SNB), czy wreszcie USD (ogromna płynność rynku obligacji), CHF jest mniej atrakcyjny.

Wykres tygodniowy USDCHF

Ostatnie tygodnie pokazują, że USD może znów być liderem ruchu bazującego na globalnym risk-off. Ta sytuacja oczywiście cieszy decydentów w SNB, ale nie zadowala.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here