Naga MarketsING: Spotkanie EBC osłabi dolara. GBP/USD powyżej 1,30Po tygodniach strat, początek września przyniósł odbicie amerykańskiej walucie. W środę doszło jednak do wyhamowania wzrostów, a dolar zaczął ponownie tracić. Czwartek jest drugim dniem z rzędu ze spadkami waluty USA, co może wskazywać na pozytywne nastawienie inwestorów do dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

  • Indeks dolara traci w 2020 roku już 3,10%.
  • Według analityków ING, spotkanie EBC spowoduje lekkie spadki amerykańskiej waluty.
  • Kurs GBP/USD przekroczył próg 1,30. 

Przedwczesne prognozy końca dolara

Indeks dolara (DXY) odnotował we wtorek wzrost na poziomie 0,7%, pomimo fatalnej sesji amerykańskich akcji. Taka sytuacja skłoniła niektórych inwestorów do zmiany swojego nastawienia do dolara, licząc na brak ponownej deprecjacji.

Wygląda na to, że komentarze o śmierci USD były przedwczesne – kiedy robi się gorąco, inwestorzy kupują dolary – powiedział Marshall Gittler, szef badań inwestycyjnych w BDSwiss Group.

Indeks amerykańskiej waluty jest wciąż na minusie, a od początku roku stracił już 3,10%. Jeszcze gorzej wygląda spadek DXY od marcowych maksimów, który wynosi ponad 9%.

Zobacz również: Prognozy EBC: Decyzja ws. stóp i konferencja Christine Lagarde już dzisiaj!

Zejście dolara z marcowych wyżów postrzegane jest jako korzystne dla amerykańskiego rynku kapitałowego, a także dla światowego wzrostu gospodarczego. W związku ze spadkami, wielokrotnie podnoszonym tematem była również zmiana na pozycji światowej waluty rezerwowej. Analitycy wskazywali na coraz niższą atrakcyjność dolara, jednak z powodu braku innych kandydatów ma on zachować swój status.

Słaby dolar kłopotem dla EBC

Słabnący dolar będzie tez istotny dla EBC, który chciałby powstrzymać aprecjację euro. Analitycy ING uważają, że dzisiejsze spotkanie Rady Prezesów EBC może spowodować lekkie spadki amerykańskiej waluty.

W związku z tym, że EBC prawdopodobnie nie doprowadzi do spadku kursu euro na dzisiejszym spotkaniu, oczekujemy skromnych zysków europejskich walut w stosunku do dolara. Przy stabilizujących się rynkach akcji, wskazuje to również na łagodniejszy dzień dla dolara i umiarkowanie niższy DXY. – twierdzą analitycy.

W czwartkowe południe kurs EUR/USD rośnie o 0,34% do 1,1842. W stosunku do amerykańskiej waluty dobrze radzą sobie także funt szterling i jen, które rosną odpowiednio po 0,24% i 0,09%.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here