Naga MarketsKurs dolara stabilny razem z euro. Ma zyskać na tym kurs funta szterlinga, twierdzi INGW momencie gdy kurs dolara stabilizuje się tuż nad dwumiesięcznymi minmami, analitycy ING przyglądają się sytuacji ekonomicznej i politycznej w USA, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, szukając odpowiedzi na pytanie, jak zachowają się główne pary walutowe. Ich zdaniem kurs euro powinien utrzymać pułap 1,18 USD, z kolei notowania funta szterlinga mają szansę na wzrost zarówno w stosunku do euro, jak i do dolara.

  • Dla rynków nadal kluczowymi kwestiami pozostaje Brexit, wybory w USA, pandemia Covid-19 i przyszłe decyzje monetarne między innymi EBC
  • ING nie spodziewa się jednak silniejszych ruchów na rynku walutowym, a raczej stabilizacji. Tą zostanie dotknięty kurs dolara oraz kurs euro, a kurs funta ma zyskiwać na pozytywnych oczekiwaniach dotyczących Brexitu
  • W efekcie prognoza dla notowań GBP/USD mówi o wzroście w okolice 1,34 USD, a dla EUR/USD o utrzymaniu obecnych poziomów przy 1,18 USD

Kurs dolara: Rynki robią sobie przerwę na oddech

Rynki akcji nadal wstrzymują oddech po wynikach wyborów w USA i wiecu ogłoszeń o szczepionkach.

Nasilające się przypadki w USA i Japonii przypomniały rynkom o nadchodzącej ciężkiej zimie. O ile pauza w wzrostowym trendzie aktywów ryzyka jest zrozumiała (zwłaszcza jeśli towarzyszy jej osiąganie zysków po silnej pierwszej połowie miesiąca), o tyle pogląd na rok 2021 pozostaje konstruktywny (biorąc pod uwagę wynik wyborów w USA i perspektywy dotyczące szczepionki), sugerując jedynie ograniczony wzrost kursu dolara.

– Sugeruje to również przerwę w zyskach walutowych na rynkach wschodzących, ale lira turecka może być tutaj wyjątkiem, biorąc pod uwagę oczekiwania znaczącego zacieśnienia polityki pieniężnej w przyszłym tygodniu, a bardzo atrakcyjne ceny liry wskazują na dalszą poprawę wyników i dalszą kompresję premii za ryzyko – komentowali analitycy ING.

Jeżeli chodzi jednak o notowania samego dolara, to ten kończy tydzień w niedużej odległości od dwumiesięczny minimów i ze skromną stratą w trakcie piątkowej sesji. Zdecydowanie więcej wątków widać wokół kursu euro oraz kursu funta. Dla tego pierwszego najważniejsze są przyszłe decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC), a dla drugiego rozwój sytuacji wokół Brexitu.

Kurs dolara na wykresie indeksu DXY. Źródło: tradingview.com

Kurs euro utrzyma stabilne poziomy, a rynek czeka na EBC

Przy spokoju na froncie danych i rajdzie wysokiego ryzyka kurs EUR/USD powinien pozostać w zasięgu i zawisnąć wokół poziomu 1,18 obecnie, uważają analitycy ING, zwracając jednocześnie uwagę na komentarze strony EBC oraz prognozując co może przynieść grudniowe posiedzenie.

– To był bardzo aktywny tydzień dla urzędników EBC z komentarzami m.in. Christine Lagarde, Klaasa Knota i Madisa Mullera, którzy sugerują, że bank utrzyma wszystkie opcje na stole podczas grudniowego posiedzenia. Podczas gdy Klaas Knot nie chciał wykluczyć obniżki stóp procentowych, podkreślając, że w procesie decyzyjnym nie należy wykluczać żadnej pojedynczej opcji, prezes EBC Lagarde położyła największy nacisk na PEPP, czyli Pandemic Emergency Purchase Programme i TLTRO jako wysoce skuteczne i elastyczne instrumenty w czasie kryzysu – napisano w nocie ING.

Członek Rady Prezesów EBC, Madis Muller, wskazał, że głównym elementem pakietu stymulacyjnego banku centralnego zaplanowanego na grudzień powinna być operacja TLTRO. Zdaniem Mullera PEPP sam w sobie może nie być najlepszym narzędziem. Zamiast tego ewentualnym rozwiązaniem, które powinno znaleźć się w zestawieniu, byłyby środki dotyczące w szczególności warunków finansowania dla sektora prywatnego.

Operacje TLTRO-III trwają trzy lata i obecnie dysponują środkami w wysokości 1 699 mld euro przydzielonymi dla sektora bankowego. Operacja obejmuje łącznie siedem transz, z czego dwie kolejne mają zostać uruchomione. Szósta transza zostaje przydzielona w grudniu 2020 roku, a ostatnia w marcu przyszłego roku. W celu złagodzenia warunków TLTRO-III, EBC wprowadził specjalny okres odsetkowy, podczas którego banki mogą uzyskać środki na okres jednego roku na poziomie -1%, pod warunkiem spełnienia określonych warunków kredytowych. Obecnie obowiązuje on od czerwca 2020 r. przez okres dwunastu miesięcy.

Wydłużenie okresu obowiązywania specjalnej stopy procentowej bezpośrednio zapewniłoby bankom większe wsparcie.

– Wśród opcji, które bank centralny mógłby zrobić w ramach programu TLTRO-III, mogłoby być wydłużenie tego specjalnego okresu odsetkowego, aby uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla banków. Zmniejszyłoby to również ryzyko znacznych przedterminowych spłat z jednej do pięciu transz we wrześniu 2021 r. – komentował ING.

Zdecydowanie więcej działań musi zostać podjęta w ramach polityki fiskalnej. Druga fala zamrożenia zmusi EBC do znacznego obniżenia prognoz wzrostu w grudniu. Ponieważ cel inflacyjny będzie nadal nieosiągalny, EBC ponownie wzmocni bodźce monetarne. W trakcie grudniowego posiedzenia jasne jest, że poglądy na temat tego, co należy zrobić, nadal się różnią. ING oczekuje, że EBC zwiększy QE, rozłożone zarówno na PEPP, jak i APP, oraz zmieni warunki, jak i czas trwania TLTRO.

Kurs euro cały czas porusza się w wyraźnej konsolidacji do dolara. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Kurs GBP/CHF wzrośnie do 1,30? Umowa dot. Brexitu leży w interesie obu stron

Kurs funta rozchwiany w oczekiwaniu na decyzje związane z Brexitem

Rezygnacja głównego doradcy premiera Borisa Johnsona, Dominica Cummingsa, postrzeganego przez wielu jako twórcę udanej kampanii Brexitowej, powinna być odebrana pozytywnie przez kurs funta, szczególnie w kontekście ostatniego etapu negocjacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE oraz zgłaszanych w ostatnich dniach ograniczonych postępów.

Jest to następstwem rezygnacji w środę dyrektora ds. komunikacji z Downing Street, Lee Caina, przy czym oba wydarzenia sugerują złagodzenie wpływu popierających Brexit w kręgach premiera. Na marginesie, powinno to przechylić wahadło prawdopodobieństwa w kierunku umowy handlowej między UK a UE i pomóc EUR/GBP zbliżyć się do poziomu 0,8900, a parze walutowej GBP/USD ponownie przetestować poziom 1,34 USD.

Po miesiącach zastoju perspektywy rozmów handlowych, negocjacje zaczęły wyglądać zdecydowanie bardziej pozytywnie w ciągu ostatniego miesiąca. Jednak w miarę upływu kolejnego tygodnia, jasne jest, że jeszcze nie dotarliśmy do celu, a ten sam zestaw kluczowych kwestii, które przez większą część tego roku dzieliły rozmowy, pozostaje na razie nierozwiązany. ING podaje jednak kilka pozytywnych scenariuszy, które mogą doprowadzić do porozumienia

Wiele napisano w tym tygodniu o roli wyniku wyborów w USA i ponownie komentatorzy są podzieleni co do tego, jak dużą różnicę robi wygrana Joe Bidena dla Brexitu. Rzeczywiście, uważamy, że wątpliwe jest, czy zwycięstwo Donalda Trumpa sprawiłoby, że “brak umowy handlowej” byłby znacznie bardziej prawdopodobny. Niemniej jednak, kilka rzeczy jest istotnych – wyjaśniał zespół ING.

Jak zostało to jasno powiedziane w apelu premiera Johnsona do prezydenta-elekta USA, nowa administracja nie jest przychylnie nastawiona do projektu ustawy o rynkach wewnętrznych i kwestii, które może stwarzać dla stabilności Irlandia – ale także do bardziej ogólnego sygnału, który wysyła o roli prawa międzynarodowego w Wielkiej Brytanii. W dłuższej perspektywie czasowej scenariusz “no deal” groziłby również izolacją polityczną Wielkiej Brytanii w czasie, gdy USA będą starały się odbudować więzi z Europą.

Oczekuje się również, że Brexit, który nie zawiera żadnego układu, będzie stanowił dodatkowe paliwo dla szkockiej kampanii niepodległościowej, co prawdopodobnie powróci na pierwszy plan w 2021 r., przed majowymi wyborami parlamentarnymi w Szkocji. Niepodległość to coś, czego Johnson, a wielu członków jego gabinetu, chce uniknąć.

Kurs funta zdaniem ING może zyskiwać do dolara. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here