Naga MarketsKurs dolara stabilny, euro najtańsze od 2017 r. Sytuacja techniczna na EUR/USD, AUD/USD i USD/HUFDolar amerykański pogłębia w piątek pięciomiesięczne maksima, po czym przechodzi w tryb nieznacznej korekty. W tym samym czasie kurs euro pogłębia dołki z 2017 roku (EUR/USD) schodząc głębiej pod 1,09, a AUD/USD szuka stabilizacji. Ciekawie wygląda również kurs forinta (USD/HUF), który próbuje odbijać od wieloletnich minimów.


Kurs dolara: USD/HUF – będzie 2B?

Forint od wczoraj notuje mocny zwrot po tym, jak szef Banku Węgier dał do zrozumienia, że użyje wszystkich dostępnych narzędzi, aby ustabilizować inflację, co może zapowiadać porzucenie “gołębiego” podejścia, jakie było jedną z głównych przyczyn słabości forinta w ostatnich miesiącach.

Na wykresie EURHUF widać, że spadki doprowadziły już do powrotu poniżej ważnej strefy oporów z zeszłego roku (335,80-337,00) i ruch ten został potwierdzony przez dzienne wskaźniki. W przypadku USDHUF tak jeszcze nie jest, a negatywnych dywergencji z kursem bazowym nie było. Nie jest, zatem jasne na ile uda nam się zejść w kolejnych dniach poniżej zeszłorocznego szczytu przy 307,97, oraz równie istotnych okolic 306,00. Inwestorzy mogli zostać zaskoczeni wczorajszymi słowami szefa NBH, ale mogą zacząć dociekać na ile potencjalny zwrot w polityce Węgrów jest możliwy. Innymi słowy, do wyraźniejszego umocnienia się forinta potrzebne będą “dowody” w postaci kolejnych “jastrzębich” wypowiedzi ze strony decydentów.

Wykres dzienny EURHUF
Wykres dzienny EURHUF
Wykres dzienny USDHUF
Wykres dzienny USDHUF

Kurs euro: EUR/USD – skrajne wyprzedanie

Czwartek był kolejnym dniem spadku EURUSD – negatywna passa bez większej przerwy trwa już od początku lutego. W efekcie połamaliśmy rejon zeszłorocznych minimów przy 1,0876 i zaczynamy domykać tzw. lukę Macrona z kwietnia 2017 r. (wtedy euro dość euforycznie zareagowało na wyniki po pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, które przesądzały o wygranej tego centrowego i prorynkowego, jak wtedy oczekiwano, kandydata). Obecna słabość wspólnej waluty jest wynikiem słabych danych makro i perspektyw dla europejskiej gospodarki, oraz… braku charyzmy Christine Lagarde, jako szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Rynki obawiają się długotrwałej stagnacji gospodarczej, a euro już jakiś czas temu wypadło japońskiego jena, jako waluta finansująca tanie pożyczki (co pokazuje też wyraźny wzrost emisji długu korporacyjnego w tej walucie w ostatnich miesiącach).

Niemniej technicznie jesteśmy na skrajnym wyprzedaniu, co obrazuje zachowanie się dziennego oscylatora RSI9, który spadł do najniższych poziomów od 2018 r. Brakuje jednak pozytywnej dywergencji z kursem bazowym, co może sugerować, że proces “ubijania” dołka nieco jeszcze potrwa. Niewykluczone jednak, że wyraźna w ostatnich dniach dynamika spadków może być już za nami. W przypadku prób odbicia – mocny opór to rekon 1,0880.

Wykres dzienny EURUSD

AUD/USD – kończymy tydzień w lepszym nastroju

Mijający tydzień wypadł dla AUDUSD lepiej niż ubiegły – wzrosły szanse na to, że rejon zeszłorocznych minimów może okazać się dobrą podstawą do wyprowadzenia większej korekty spadków od początku roku. Wprawdzie popyt nie zdołał sforsować silnego oporu przy 0,6750 (wtedy sytuacja techniczna byłaby o wiele lepsza), ale nie jest to wykluczone.

Wykres tygodniowy AUDUSD
Wykres tygodniowy AUDUSD

Dolar australijski powinien korzystać na oczekiwaniach związanych z wyraźną stymulacją chińskiej gospodarki przez tamtejsze władze, które będą chciały ograniczyć negatywne skutki wpływu koronawirusa (rynek może zakładać, że po ostatnich spadkach AUD, są one już w cenach). Wsparciem mogą okazać się też publikowane w najbliższy wtorek zapiski z ostatniego posiedzenia RBA (potwierdzą, że bank centralny nie będzie się spieszył z luzowaniem), chociaż zagadką mogą okazać się czwartkowe dane z rynku pracy za styczeń).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here