Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoKurs euro wzrósł w minionym roku o niemal 31 gr., a kurs dolara spadł o nieco ponad 6 groszy. Stratedzy walutowi Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego prognozują, że w I kwartale 2021 roku polski złoty nieznacznie umocni się w stosunku do euro i dolara. W ich ocenie notowania wspólnej waluty miałyby osunąć się do 4,50 zł z 4,56 zł raportowanego pod koniec grudnia minionego roku, a dolara do 3,66 zł z 3,73 zł na koniec minionego roku. Umocnienie polskiego złotego miałoby być kontynuowane również w dalszej części roku, by na koniec grudnia za euro zapłącić trzeba było 4,45 zł a za dolara 3,50 zł.

  • Kurs euro spadnie w tym roku do 4,45 zł a dolar do 3,50 zł
  • Kurs dolara spadnie jeszcze o 23 gr.
  • USD osiągnie najniższą wycenę od kwietnia 2018 r.

Polski złoty umocni się w tym roku wobec euro i dolara

Joanna Bachert z Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego wskazuje, że w ostatnim czasie złotemu ciążył wydźwięk komunikatu wydanego po pierwszym w tym roku posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej (RPP), w którym zrażało się bezpośrednie odwołanie do interwencji walutowych, które Narodowy Bank Polski (NBP) włączył do instrumentarium polityki pieniężnej i które mogą być używane w celu jej poluzowania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wskazuje ona także, że rynki z niepokojem patrzą na globalnie pogarszającą się sytuację epidemiczną.

– Kolejne doniesienia nasilają obawy, że jeśli cała Europa zacznie się ponownie zamykać gospodarczo (obostrzenia przedłużono m.in. już w Niemczech, Włoszech, Holandii, Austrii oraz Szwajcarii i Danii) oczekiwania rynkowe związane z ożywieniem gospodarki europejskiej mogą zacząć słabnąć. Obawy, że perspektywa powrotu do staniu sprzed epidemii może się zacząć oddalać ciąży nastrojom inwestycyjnym – wskazała strateg PKO Banku Polskiego w dzienniku rynkowym.

Jej zdaniem, wzrost notowań polskiego złotego wspierają przede wszystkim fundamenty polskiej gospodarki, które są przyczyną znacznie słabszej reakcji kursu walutowego na spowolnienie i luzowanie polityki pieniężnej, niż to było widoczne podczas kryzysu w 2008/2009 roku.

– O ile jeszcze na koniec pierwszego kwartału kurs EUR/PLN może pozostać w okolicach 4,50 to już kolejne miesiące roku, wraz z poprawą globalnej aktywności gospodarczej, przy odbudowującym się popycie na akta rynków wschodzących, będą nasilać presję na umocnienie złotego – przyznała Joanna Bachert dodając, że im teraz dłużej PLN będzie pozostawał relatywnie tani, tym potem może silniej zyskiwać.

W jej ocenie można się więc spodziewać, że NBP będzie w tym roku częściej widziany na rynku. 

Warto w tym miejscu zwrócić także uwagę, że gdyby kurs dolara faktycznie osunął się do zakładanego przez ekspertów PKO BP poziomu 3,50 zł, stałby się najtańszy od kwietnia 2018 r.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPrognoza ceny Bitcoina na 2021 rok: będzie rosnąć, ale jak bardzo?
Następny artykułEuro może wzrosnąć do 4,62 zł, uważają analitycy Banku Pekao
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here