Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoDolar amerykański nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych. Okazuje się bowiem, że nie tylko na przestrzeni ostatniego roku, USD był jedną z najsłabszych walut należących do grupy G8. Jego jedynie symboliczną aprecjację dostrzec można bowiem tylko i wyłącznie w relacji do jena japońskiego. W stosunku do polskiego złotego, dolar znajduje się natomiast obecnie na najniższym poziomie od początku stycznia br. i jednym z najniższych od maja 2018 r.

Kurs dolara spadł o ponad 33 grosze

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/PLN zauważymy, że kurs dolara spadł między 31 marca a 26 maja 2021 roku o ponad 33 grosze, pokonując przy tym kilka istotnych poziomów wsparcia. Mimo, że w minioną środę pojawiło się chwilowe odreagowanie, to kurs amerykańskiej waluty wciąż znajduje się niemal 31 groszy poniżej poziomu z końca marca br.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs dolara spadnie do 3,62 zł

Ekonomiści Biura Maklerskiego BNP Paribas wskazują, że za powyższym ruchem w głównej mierze stoi osłabienie dolara amerykańskiego w odpowiedzi na bierność Rezerwy Federalnej w kontekście ostatnich wysokich zaskoczeń w przypadku inflacji oraz przy jednocześnie słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Wskazują oni przy tym także, że w drugiej strony w omawiany okresie miała miejsce aprecjacja złotego z uwagi na dobre dane makroekonomiczne, przyspieszający proces szczepień czy malejące ryzyko skrajnie niekorzystnego scenariusza rozwiązania kwestii kredytów frankowych.

Warto w tym miejscu wskazać także, iż spadek kursu USD/PLN jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów BNP Paribas, którzy na koniec 2021 roku spodziewają się notowań dolara amerykańskiego w okolicach 3,62 zł.

– Wsparciem dla krajowej waluty pozostaje wysoka nadwyżka na rachunku bieżącym, oczekiwany solidny wzrost PKB na tle regionu, relatywnie mocna sytuacja budżetowa i zadłużeniowa na tle państw euro strefy oraz zaawansowany proces szczepień – wskazują ekonomiści BNP Paribas dodając, że ostatnie dane o wysokiej inflacji przybliżają również perspektywę podwyżki stóp procentowych przez RPP.

Argumentując swoją prognozę, ekonomiści wskazali, że za spadkiem kursu dolara przemawiać może znaczące zwiększenie programu luzowania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych, zwiększenie dostępności dolara na rynku poprzez kolejne programy Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, oraz lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne w kraju i na świecie i zacieśnienie polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej.

invest

Scenariuszowi temu zagraża z kolei wysoki popyt na dolara na rynku jako na bezpieczną przystań w okresie kryzysu, wydłużanie lockdownu w Polsce za sprawą rosnącej liczby zachorowań na Covid-19, wzrost skali zakupów papierów dłużnych przez Narodowy Bank Polski, interwencie słowne RPP bądź, bezpośrednie działania na rynku oraz ewentualna obniżka stóp procentowych w Polsce.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: budimex kurs | swig80 akcje | notowania 11 bit studios | opinie maxitrade | Dolar nowozelandzki | akcje stalprodukt | notowania pgnig | bank handlowy akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs złota osiągnie 1960 USD – twierdzą zgodnie eksperci Commerzbanku i Credit Suisse.
Następny artykułNowa Tesla na horyzoncie? Prognoza akcji NIO na najbliższe lata
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here