Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie dot. polityki monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, decydenci Fed zdecydowali w grudniu o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach oraz kontynuowaniu skupu aktywów poprzez zakupy obligacji o wartości 80 mld dol. miesięcznie oraz kolejne 40 mld dol. w instrumentach zabezpieczanych przez agencje. Fed zamierza kontynuować obecną politykę, aż inflacja wybije powyżej 2%.

  • Dolar amerykański jest obecnie najsłabszą spośród walut grupy G8
  • Zdaniem ekonomistów z ING, kurs dolara spadnie w przyszłym roku od 5 proc. do nawet 10 proc.

Kurs dolara będzie kontynuował spadki w 2021 r.

Decydenci Rezerwy Federalnej przyznają, że szanse na jakikolwiek wzrost poziomu stóp procentowych przed 2024 rokiem są niewielkie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ekonomiści ING uważają, że Fed będzie robić wszystko co w jej mocy, aby zapewnić siłę napędową ożywienia gospodarczego w USA. Przewodniczący Rady Gubernatorów Jerome Powell wskazał bowiem podczas konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, że choć pojawienie się szczepionek przeciw koronawirusowi jest z pewnością czymś pozytywnym, to jednak gospodarka w dalszym ciagu stoi w obliczu ciągłych wyzwań i można zrobić jeszcze więcej, by wesprzeć ożywienie gospodarze. Mowa tu m.in. o możliwości zakupu większej ilości aktywów lub przesunięcia terminu wykupu obligacji.

– Polityka pieniężna może jednak zdziałać tylko tyle. Stopy procentowe są na historycznie niskich poziomach, kredyty płyną, a rynki dobrze funkcjonują. Można by wprowadzić dodatkowe luzowanie ilościowe, ale w niewielkim stopniu zrównoważy to spadek popytu, który obecnie obserwujemy, i jest bardziej prawdopodobne, że pobudzi akcje i zwiększy rozdźwięk między cenami akcji a realną gospodarką – przyznają eksperci ING.

Spodziewają się oni, że dolar spadnie w 2021 roku od 5 proc. do 10 proc. w skali globalnej.

– Krótko mówiąc, nie widzimy tu nic, co mogłoby zmienić panujące trendy walutowe – podsumowali.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że dolar amerykański jest najsłabszą spośród walut grupy G8 w perspektywie ostatniego tygodnia, miesiąca, kwartału, półrocza a nawet roku. Tak znaczna deprecjacją USD sprawiła, że indeks DXY śledzący siłę dolara amerykańskiego wobec koszyka wybranych walut osunął się do najniższego poziomu od drugiej połowy kwietnia 2018 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWarren Buffett ma 6 porad dla rodziców przyszłych inwestorów i traderów
Następny artykułGPW: Przegląd informacji ze spółek, 20 grudnia 2020 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here