Naga MarketsKurs dolara spadnie, twierdzą analitycy SEB. Zalecają sprzedażKurs dolara do jena (USD/JPY) ma spaść według SEB, a bank rekomenduje zajęcie pozycji krótkiej na notowaniach pary. Analitycy banku podają szereg czynników, który ma spowodować osłabienie dolara w perspektywie kolejnych miesięcy. Wśród nich jest m.in. ekspansywna polityka fiskalna i monetarna, a także czynniki strukturalne, które ciągną się za Stanami Zjednoczonymi od wielu lat, a w dobie pandemii zostały zwielokrotnione.

  • Analitycy SEB spodziewają się kontynuacji scenariusza risk-on
  • W przypadku osłabienia dolara, USD/JPY może nie reagować tak silnymi wzrostami jak inne pary
  • Japonia nie jest już światowym ewenementem z uwagi na niskie stopy procentowe, jak to miało miejsce jeszcze przed rokiem

Kurs USD/JPY może opaść w dłuższej perspektywie, sądza eksperci SEB

Kurs jena (USD/JPY) ma deprecjonować w perspektywie kolejnych miesięcy, a analitycy SEB podali swoją rekomendację na zajęcie odpowiedniej pozycji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rekomendacja została złożona, gdy 6-miesięczna stopa forward wynosiła 103,9652 jenów, a stopa spot 104,25 JPY. Cel, jaki wyznaczyli analitycy to 96 JPY, a stop loss zarekomendowali ustawić na 108 JPY.

Kurs dolara spadnie, twierdzą analitycy SEB. Zalecają sprzedaż
Notowania USD/JPY. Źródło: tradingview.com

Głównym powodem, który może spowodować znaczne osłabienie dolara w kolejnych miesiącach to ultraluźna polityka pieniężna prowadzona przez Fed.

– Stany Zjednoczone próbują wywołać inflację w globalnej ekonomii poprzez gigantyczną ekspansję monetarną i fiskalną, jednak taki proces będzie ciążył na dolarze. – stwierdzili analitycy SEB.

Zwrócili także uwagę na sytuację risk-on, która z uwagi na perspektywę szybszego zakończenia pandemii dzięki progresowi w kwestii szczepionek, spowodowała przeniesienie kapitału w kierunku ryzykownych aktywów.

– Skłonność do ryzyka ma widoczną negatywną korelację względem dolara i ta zależność będzie utrzymywać się także w przyszłym roku. Choć mogą pojawić się krótkoterminowe korekty wobec obecnego optymizmu, to główny scenariusz zakłada kontynuację stopniowego zwiększenia globalnej skłonności do ryzyka.

W przypadku deprecjacji, analitycy SEB nie spodziewają się jednak dynamicznego ruchu kursu jena.

– Sądzimy, że USD/JPY opadnie, gdy dolar osłabnie, jednak z uwagi na defensywne cechy jena, nie będzie to lider wzrostów, jeśli rynki akcyjne nadal będą wzrastać. Jednak stawianie na spadający kurs USD/JPY może być defensywnym zabezpieczeniem i częścią strategii dywersyfikacyjnej, jeśli apetyt na ryzyko zmniejszy się. – zauważyli.

Zobacz również: Kurs AUD/USD na 2-letnich maksimach po publikacji danych z rynku pracy

Eksperci SEB zwracają także uwagę na strukturalne problemy amerykańskiej gospodarki, które mogą ciążyć na dolarze w nadchodzących latach. Przede wszystkim, wskutek pandemii eksplodował deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych oraz gwałtownie wzrósł deficyt na rachunku bieżącym. Może to wywołać presję na notowaniach dolara już w przyszłym roku.

Zdaniem analityków SEB, ocena perspektyw wzrostu gospodarczego oraz inflacji w przypadku Japonii jest dość trudne. Jednak zwrócili oni uwagę na dość sporą nadwyżkę Japonii na rachunku bieżącym. Japonia nie jest już także ewenementem jeśli chodzi o niskie stopy procentowe, które na całym świecie są już zbliżone do okolic zera procent.

Długi okres deflacji w Japonii sprawił, że realny efektywny kurs walutowy jest nieco bardziej konkurencyjny, przez co zdaniem SEB fair value dla USD/JPY jest poniżej 100 jenów.

Ostatecznie, analitycy SEB ocenili, że kurs USD/JPY w połowie 2021 roku znajdzie się w okolicach wartości 102 jenów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here