Naga MarketsKurs dolara spadnie do 3,50 zł, euro w okolicach 4,27 zł za 12 m-cy, prognoza TD BankZgodnie z najnowszymi prognozami analityków TD Banku, kurs euro zakończy 2021 rok w okolicach poziomu 4,27 zł, natomiast dolar amerykański przy poziomie 3,50 zł. W porównaniu z wcześniejszymi projekcjami instytucji, dokonała ona spadkowej rewizji prognoz dla EUR/PLN oraz wzrostowej w przypadku pary walutowej USD/PLN. W 2020 roku instytucja spodziewa się jednak kolejnego osłabienia polskiego złotego

  • TD Bank zaprezentował zaktualizowane prognozy dla par z polskim złotym 18 listopada 2020 roku
  • Kurs euro według analityków instytucji będzie poruszał się pod koniec przyszłego roku w okolicach 4,27 zł, czyli charakterystycznej dla siebie strefy równowagi (4,30 zł)
  • Kurs dolara ma spaść natomiast do poziomu 3,50 zł, czyli najniższego od kwietnia 2018 roku. Warto jednocześnie zaznaczyć, że wcześniej TD Bank zakładał jeszcze silniejszą deprecjację USD/PLN

Kurs złotego: długoterminowe prognozy TD Banku

Analitycy TD Banku zaprezentowali prognozy dla par z polską złotówką aż do grudnia 2022 roku. Ich zdaniem kurs euro skończy bieżący rok przy poziomie 4,47 zł, a 12 miesięcy później będzie tańszy o dwadzieścia groszy, kosztują 4,27 zł. Natomiast w grudniu 2022 roku ma ponownie kosztować około 4,60 zł.

W przypadku dolara amerykańskiego prognoza dla końcówki tego roku kształtuje się na poziomie 3,72 zł, a w perspektywie 12 miesięcy na poziomie 3,50 zł, czyli najniższym od 2,5 roku. Podobnie jak przy projekcji EUR/PLN, również tutaj TD Bank zakłada spadek wartości złotego w 2022 roku, w efekcie czego kurs dolara za dwa lata od teraz miałby plasował się na poziomie 3,68 zł (czyli cały czas niższym niż obecna wycena).

W 2020 na regularny spadek wartości EUR/PLN oraz USD/PLN wpływ ma mieć przede wszystkim polityka pieniężna dużych banków centralnych. TD Bank zakłada wstrzemięźliwość Narodowego Banku Polskiego (NBP) w zakresie stóp procentowych oraz możliwość dalszego luzowania polityki w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz Rezerwy Federalnej (Fed) co osłabi zarówno kurs euro, jak i kurs dolara.

Kurs euro straci 20 groszy, aby następnie odrobić ponad 30?

Chociaż prognozy TD Banku dla kursu euro na przestrzeni 24 kolejnych miesięcy pokazują sporą rozpiętość kursową, to ta mieści się w zakresie zmienności, którą obserwowano na przestrzeni 2020 roku. TD Bank zakłada bowiem spadek wartości EUR/PLN o 20 groszy w skali kolejnego roku oraz następnie odbicie o 33 grosze na przestrzeni 2020.

Kurs euro w 2021 i 2022 roku. Prognozy EUR/PLN autorstwa TD Banku. Źródło: Tradingview.com

Przekładając to na procenty, realizacja takiego scenariusza oznacza spadek o 4,5%, a następnie odbicie o 7,7%. Warto jednocześnie zauważyć, że tylko w tym roku, kurs euro od styczniowych dołków d maksimów testowanych w listopadzie rósł o niemal 11%.

Kurs dolara spadnie do poziomów z kwietnia 2018 roku?

Jeszcze silniej na luźnej polityce pieniężnej niż euro tracić ma kurs dolara. W stosunku do polskiej złotówki jego wartość według TD Bank osunie się w perspektywie 12 miesięcy do poziomu 3,50 zł. Oznacza to spadek nominalny o 26 groszy z obecnych poziomów i test pułapów cenowych z kwietnia 2018 roku. W 2022 roku obserwowane ma być odbicie, te zatrzyma się jednak przy poziomie 3,68 zł, czyli niżej niż obecna wycena, wynika z projekcji TD Banku.

Kurs dolara w 2021 i 2022 roku. Prognozy USD/PLN autorstwa TD Banku. Źródło: Tradingview.com

Przy tak długoterminowych prognozach należy pamiętać, że te bazują na obecnych projekcjach gospodarczych i makroekonomicznych, w związku z czym mogą podlegać modyfikacji wraz z biegiem czasu. Obecnie dają jednak pogląd na to jak analitycy dużego banku inwestycyjnego widzą kształtowanie się siły polskiej złotówki na przestrzeni kilkudziesięciu kolejnych miesięcy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here