Naga MarketsAnalitycy banku inwestycyjnego Unicredit podnieśli swoje prognozy dla par walutowych EUR/PLN oraz USD/PLN dla kolejnych kwartałów 2021 roku. Nadal zakładają, że kurs euro i kurs dolara będą osuwały się w stosunku do złotego, jednak w przypadku eurozłotego mają być marginalne. Zgodnie ze zaktualizowaną prognozą dla końca przyszłego roku, kurs euro uplasuje się na poziomie 4,45 zł, natomiast kurs dolara osunie się w okolice 3,48 zł.

  • Notowania euro w tym momencie poruszają się w okolicach prognozowanych przez Unicredit poziomów. Jeżeli projekcja miałby się sprawdzić, to dla EUR/PLN oznaczałoby to kilkanaście miesięcy konsolidacji
  • W przypadku kursu dolara bank zakłada natomiast stopniowe osunięcia. Początkowo do 3,67 zł w pierwszym kw. przyszłego roku, aż do 3,48 zł w ostatnim kwartale.
  • Dla USD/PLN oznaczałoby to spadki na najniższe poziomy od przełomu kwietnia i maja 2018 roku

Kurs euro najniżej do 4,42 zł, jednak bez większych wahań

Analitycy UniCredit są przekonani, że kurs euro skończy bieżący rok w okolicach 4,40 zł, jednak w 2021 para walutowa EUR/PLN powinna być notowana nieznacznie wyżej. W związku z wysoką inflacją w Polsce i realnie najniższymi stopami procentowymi w regionie, instytucja podwyższyła swoje prognozy dla eurozłotego na wszystkie kwartały 2021 roku. Do września 2021 roku kurs euro może spaść do 4,42 zł, jednak zakończy ostatecznie rok w okolicach 4,45 zł, czyli na wysokości obecnie obserwowanych poziomów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Długoterminowe prognozy banku również nie wskazują na silniejszą zmienność eurozłotego. Pod koniec 2022 ten miałby plasować się na tym samym pułapie co w grudniu 2021, czyli pod poziomem 4,45 zł. O wiele bardziej bycze dla złotego projekcje przedstawiał w ostatnim czasie TD Bank, który sugerował, że za 12 miesięcy, za euro trzeba będzie zapłacić 4,27 zł.

Wartość pary walutowej USD/PLN (prawa oś) oraz EUR/PLN (lewa oś) od 1993 roku. Źródło: Trading Economics

Kurs dolara skazany na silniejsze spadki. Może stracić do 30 groszy w przeciągu roku

Z kolei w przypadku pary walutowej USD/PLN analitycy UniCredit spodziewają się zdecydowanie silniejszej deprecjacji. Ma to być spowodowane ogólnie gorszą kondycją dolara w przyszłym roku (w związku z silnym luzowaniem ilościowym polityki pieniężnej) oraz umacnianiem się pary walutowej EUR/USD, co zazwyczaj wspiera wycenę dolara do złotego.

UniCredit co prawda podniósł o kilka groszy swoje dotychczasowe prognozy, nadal zakłada jednak, że w grudniu 2021 roku kurs dolara będzie zdecydowanie niższy, plasując się na poziomie 3,48 zł, czyli o niemal 30 groszy niżej niż wskazuje obecna wycena. Deprecjacja ma przebiegać stopniowo wraz z upływem kolejnych kwartałów. Projekcje dla I kw. wskazują na 3,67, dla II kw. na 3,62 zł, a dla III kw. na 3,54 zł. Bieżący rok dla USD/PLN powinien zakończyć się natomiast na wysokości poziomu 3,67 zł, czyli 10 groszy niżej niż sugeruje obecna wycena.

Kurs dolara na wykresie dziennym. Prognoza dla 2020 i 2021 roku oczami UniCredit. Źródło: Tradingview.com

Podobną projekcję do tej prezentowanej przez UniCredit przedstawiał również wspomniany wcześniej TD Bank, który zakłada, że para walutowa USD/PLN w przeciągu kolejnych 12 miesięcy będzie przesuwała się w okolicy poziomów z pierwszej połowy 2018 roku, czyli przy 3,50 zł.

Projekcje UniCredit

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here