Naga MarketsKurs dolara nie może zaliczyć ostatnich tygodni do udanych. Zauważalnie osłabiał się on bowiem w stosunku do pozostałych walut grupy G8 (i nie tylko). Zdaniem ekonomistów, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji USD. Wskazują oni jednak, że znaczenie amerykańskiej waluty jako światowej waluty rezerwowej nie zmniejszy się.

  • Kurs dolara spada w relacji do wszystkich pozostałych walut G8
  • Indeks dolara spadł od marca o 10 proc.
  • DXY najniżej od kwietnia 2018 r.
  • Kurs dolara czeka dalsza deprecjacja
  • Dolar amerykański nie upadnie

Dolar amerykański najsłabszą walutą G8

Analizując zmienność walut grupy G8 zauważymy, że dziś do godziny 14:00 dolar amerykański pozostawał najsłabszą z nich. Podobnie wygląda zmienność na przestrzeni ostatnich trzech i sześciu miesięcy. We wszystkich tych przypadkach dolar amerykański pozostawał najsłabsza spośród walut grupy G8.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stworzony w 1973 roku prze Federalną Rezerwę Stanów Zjednoczonych indeks dolara amerykańskiego (DXY) śledzący siłę dolara wobec koszyka wybranych walut osunął się od drugiej połowy marca br. o ok. 10 proc. wskutek czego znalazł się on na najniższym poziomie od kwietnia 2018 r.

Kurs dolara spada i spadać będzie dalej

Patrik Schowitz z JPMorgan Asset Management uważa, że rekordowo niskie stopy procentowe w USA sprawiają, że część inwestorów przenosi swoje depozyty do innych walut jak np. euro.

– Kurczenie się przewagi rentowności sprawia, że dolar amerykański jest mniej atrakcyjny i zmusza inwestorów do rozważania depozytów w innych walutach. Te cykliczne czynniki nie odwrócą się w krótkim czasie, a dolar amerykański prawdopodobnie będzie miał pole do dalszego spadku – ocenia Schowitz.

Strategowie z BlackRock Investment Institute także podzielają tę opinię. Ich zdaniem słabość dolara utrzyma się w najbliższym czasie, ponieważ czynniki, które doprowadziły do niedawnego spadku tej waluty, będą nadal odgrywać istotną rolę.

Perspektywa utrzymania przez dolara swojego statusu bezpiecznej przystani to kolejny problem. Rozważamy go, ponieważ zbliżają się kontrowersyjne wybory prezydenckie w USA – wskazali.

Dolar nie upadnie

Mimo, że eksperci zgadzają się co do potencjalnego osłabienia dolara amerykańskiego w najbliższym czasie to zdecydowanie wykluczają całkowity upadek amerykańskiej waluty. Ich zdaniem niedawne obawy, iż dolar może stracić status światowej waluty rezerwowej, są przesadzone.

Starszy ekonomista firmy badawczej Capital Economics, Jonas Goltermann, twierdzi, że słowa o upadku dolara są “bardzo przesadzone”.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, udział dolara w całkowitych światowych rezerwach spadł z 64,7 proc. w I kwartale 2017 roku do około 62 proc. w I kwartale 2020 roku. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż w ostatnim kwartale 2019 r. udział dolara wynosił 60,9 proc., co wskazuje, że z początkiem nowego roku znów odnotowano wzrost.

Goltermann powiedział jednak, że spadek indeksu dolara od marca można przypisać innym przyczynom niż stan rezerw waluty, w tym niskim stopom procentowym i działaniom Europy na rzecz ożywienia gospodarki kontynentu. Ta ostatnia spowodowała “niezwykłe” przesunięcie w kierunku euro.

W rzeczywistości Goltermann twierdzi, że kryzys koronaawirusowy “wzmocnił” rolę dolara jako kluczowej światowej waluty. Zauważył, że w marcu, gdy w USA, Europie i innych krajach obserwowano rozwój pandemii, popyt na USD wzrastał.

– Nie ma oczywistej alternatywy dla dolara. Następne dwie największe gospodarki, strefa euro i Chiny, są mniejsze od USA, a euro (ze względu na jego wciąż słabe podstawy polityczne) i renminbi (ze względu na chińską kontrolę kapitału i unikalny system polityczny) mają znaczne braki jako waluty rezerwowe – dodał Goltermann.

Sven Schubert, starszy strateg inwestycyjny w Vontobel Asset Management również wskazał juana i euro jako dwie najbardziej realne alternatywy dla USD w nadchodzących dziesięcioleciach. Póki co uważa on jednak, że żadna z nich nie jest jeszcze “poważną konkurencją” dla dolara.

Wskazał on, iż około 50% światowych kontraktów handlowych jest nadal notowanych w dolarach amerykańskich, mimo że kraj ten stanowi tylko około 12% światowego handlu.

– Głębokość amerykańskich rynków finansowych nie ma sobie równych, banki centralne nadal wolą trzymać większość swoich rezerw w dolarach amerykańskich, kluczowe towary na świecie są przedmiotem handlu w dolarach amerykańskich, a większość światowych kontraktów handlowych jest notowana w dolarach amerykańskich i euro – powiedział Schubert.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPolimex publikuje wyniki za I półrocze. Kurs zyskuje 8%!
Następny artykułEuforia na Wall Street! Notowania S&P 500 i Nasdaq najwyżej w historii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here