Chociaż piątkowa sesja nie przynosi większej zmienności na rynku walutowym i euro oraz dolar wyraźnie przesuwają się w konsolidacjach, a funt szterling również nie wykazuje chęci do poważniejszych ruchów, to silnie traci frank szwajcarski. Dynamika ruchu okazała się bardzo silna i pozwoliła cenie zbić wartość CHF ponownie poniżej 3,80, z perspektywami dalszej deprecjacji.


Kurs euro EUR/PLN balansuje na granicy 4,30

Inwestorzy śledzący notowania polskiej złotówki do waluty strefy euro w ostatnich tygodniach, doskonale wiedzą, że cena niemal przykleiła się do kursu 4,30 i przesuwa się w górę lub w dół o zaledwie 2 grosze. Przed końcem tygodnia handlowego sytuacja wygląda podobnie, nie wskazując na możliwość zmiany obrazu w szerszej perspektywie.

Kurs euro utrzymujący się poniżej 4,30 pozwala prognozować możliwość umacniania złotówki i spadków o co najmniej trzy grosze w kierunku 4,27. Gdyby jednak poziom został wybity otwierają się perspektywy ruchu w stronę przeciwną, między innymi do 4,33.

notowania euro 11.01.2019
Kurs euro do złotówki na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Kurs funta GBP/PLN „chwilowo” najniżej od początku roku

W trakcie piątkowej sesji GBP/PLN testował przez moment 4,74 zł, czyli najniższy poziom od pierwszych sesji 2019 roku, bardzo szybko jednak kupujący brytyjską walutę wypchnęli kurs ponownie powyżej 4,76 zł.

notowania funta 11.01.2019
Kurs funta do złotówki na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Podobnie jak w przypadku euro, kurs funta również konsoliduje (porusza się bez wyraźniejszego trendu spadkowego lub wzrostowego). Co prawda w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy złoty zyskiwał do funta ponad 20 groszy, jednak obecny zakres 4,80-4,72 zł trzyma cenę mocno w ryzach i niewiele wskazuje, że sytuacja ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości. Czekając na osłabienie lub umocnienie notowań GBP muszą uzbroić się w cierpliwość i obserwować dwa wymienione poziomy.

Kurs dolara USD/PLN balansuje na granicy istotnego poziomu 3,73 zł

Dolar w tym tygodniu wybijał wsparcie na 3,73 zł, co jest najniższym poziomem w tym roku i jednocześnie testem istotnej bariery uniemożliwiającej złotemu dalsze umocnienie (pomarańczowa linia). Cena zatrzymała się jednak na wskazanym pułapie i nie potrafi określić dalszego kierunku.

notowania dolara 11.01.2019
Kurs dolara do złotówki zatrzymał się chwilowo na 3,73 zł. Źródło: Tradingview.com

Taki stan rzeczy nie powinien jednak utrzymywać się długo i jeżeli 3,73 zostanie wyraźnie pokonany, wtedy kurs dolara znajdzie potencjał do dalszych spadków w stosunku do rodzimej waluty. Problematyczna wydawać może się jedynie średnia ruchoma z 200 ostatnich sesji, jednak średnioterminowe cele znajdują się na 3,64 zł.

Kurs franka (CHF/PLN) traci najsilniej od trzech miesięcy

Czwartkowa sesja przynosi najsilniejsze osłabienie franka szwajcarskiego od niemal trzech miesięcy, w efekcie czego ten osłabia się o trzy grosze i wraca do zakresu ruchu bocznego wyznaczanego pod koniec września (obszar zaznaczony czerwonym i zielonym kolorem).

notowania franka 11.01.2019
Kurs franka silnie traci do złotego i wraca do konsolidacji. Źródło: Tradingview.com

Powrót do konsolidacji niezaprzeczalnie zwiększa szanse na ponowne zejście w kierunku 3,74 zł. W tym celu niezbędne będzie zamknięcie tygodnia poniżej 3,80 zł, a następnie pokonanie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego (który zaznaczono czerwonymi, przerywanymi liniami).

Pod koniec tygodnia złoty prezentuje swoiste uspokojenie, z przewagą tendencji wskazujących na możliwość wyraźniejszego umocnienia.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here