Kurs euro, dolara, funta i franka do złotegoMiniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Mimo, że na przestrzeni ostatnich dni poznaliśmy kilka istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata, o czym więcej pisałem już wcześniej, to zmienność na większości popularnych walut była dość mocna ograniczona. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wyglądał na przestrzeni ostatnich dni polski złoty?

Kurs franka największym przegranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był jen japoński (JPY), który umocnił się o 0,76%. Tydzień do udanych zaliczyć może także dolar kanadyjski, którego kurs wzrósł o 0,49%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs euro, który osunął się o 0,50%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może także kurs franka, który spadł w ciągu ostatnich dni o 0,40%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs dolara największym przegranym tygodnia

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni minionego tygodnia zyskał kurs funta, który wzrósł o 4 grosze. Tydzień do udanych zaliczyć mogą także kursy dolara amerykańskiego, euro i franka szwajcarskiego.

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 23 sierpnia 2020 r.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,7422 zł 23.08.2020, godzina 10:00
Kurs euro EURPLN 4,4150 zł 23.08.2020, godzina 10:00
Kurs funta GBPPLN 4,8994 zł 23.08.2020, godzina 10:00
Kurs franka CHFPLN 4,1050 zł 23.08.2020, godzina 10:00

Kurs euro wzrósł o ponad 4 grosze

Kurs euro zaliczał w minionym tygodniu naprzemiennie sesje wzrostowe i spadkowe. Licząc od szczytów z połowy lipca do środowych dołków, kurs euro osunął się o ponad 12 groszy. W okolicy technicznego wsparcia wyznaczonego na podstawie czerwcowych dołków znów pojawiła się jednak większa reakcja popytowa. Od tego czasu kurs euro wzrósł o ponad 4 grosze i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie mógłby on dotrzeć do 4,4250 zł, bądź nawet 4,4380 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka wzrósł o ponad 6 groszy

Kurs franka szwajcarskiego osunął się w pierwszej połowie minionego tygodnia o niemal 4 grosze powiększając tym samym zasięg trwającej od 10 lipca br. deprecjacji do niemal 18 groszy. SPadki te zatrzymały się jednak w okolicy 4,06 zł. Warto zwrócić uwagę, że wsparcie to stanowi dolne ograniczenie trwającej od miesiąca konsolidacji. W ciągu trzech ostatnich dni kurs franka wzrósł o ponad 6 gr. i znalazł się w okolicy górnego ograniczenia wspomnianej formacji. Jeżeli jednak opór ten zostanie trwale pokonany, kurs franka mógłby w najbliższym czasie wzrosnąć nawet do 4,1550 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta wzrósł o ponad 6 groszy

Kurs funta wzrósł od wtorku o ponad 6 groszy. Fakt ten sprawił, że notowania GBP ponownie znalazły się w rejonie technicznego oporu w wysokości 4,91 zł. Jeżeli jednak opór ten tym razem zostanie pokonany, kurs funta mógłby w najbliższym czasie wzrosnąć nawet do 4,99 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara spadł o niemal 65 groszy

Kurs dolara osunął się na początku tygodnia o ponad 5 groszy, powiększając tym samym zasięg trwającej od drugiej połowy czerwca br. deprecjacji do ponad 34 groszy. Licząc od marcowych dołków, kurs dolara osunął się już natomiast aż o blisko 65 gr. Tak znaczna deprecjacja sprawiła, że kurs dolara znalazł się na najniższym poziomie od września 2018 roku.

W drugiej połowie minionego tygodnia pojawiła się jednak reakcja popytowa. Od środy kurs dolara wzrósł o ponad 8 groszy, dzięki czemu USD zyskał w skali całego tygodnia o niemal 3 grosze.

Jeżeli tylko tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, kurs dolara mógłby wzrosnąć do 3,7770 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAkcje Apple i Tesla Inc. zakończyły tydzień rekordów
Następny artykułSilny dolar spowolni hossę na bitcoinie?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here