Czwartkowa sesja przebiegała na rynku walutowym dość interesująco. Wszystko to za sprawią kilku istotnych publikacji makroekonomicznych. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wyglądał na przestrzeni ostatnich dni polski złoty?

Kursy walut na rynku Forex w czwartek, 17 grudnia 2020 r.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,6205 zł 17.12.2020, godzina 18:00
Kurs euro EURPLN 4,4381 zł 17.12.2020, godzina 18:00
Kurs funta GBPPLN 4,9270 zł 17.12.2020, godzina 18:00
Kurs franka CHFPLN 4,0946 zł 17.12.2020, godzina 18:00

Kurs euro spadł o 21 groszy

Kurs euro utrzymuje się od kilku dni na względnie stabilnym poziomie. Licząc natomiast od wierzchołków z 29 października br., osunął się on już o ponad 21 groszy. Warto zwrócić także uwagę, że obecna konsolidacja między 4,42 zł a 4,4560 zł jest swego rodzaju formą korekty po wcześniejszych spadkach. Oznacza to, że statystycznie istnieje większe prawdopodobieństwo, że rynek wybije z tej formacji dołem. Gdyby tak się stało, kurs euro mógłby w następstwie osunąć się nawet do 4,3760 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka spadł o 26 groszy

Kurs franka szwajcarskiego spadł od wczoraj o 3,5 gorsza powiększając zasięg trwającej od ubiegłego tygodnia deprecjacji do niemal 7 groszy. Warto przy tym zwrócić jednak uwagę, że od szczytów z 29 października, CHF osunął się już o niemal 26 groszy.

Spoglądając na notowania pary walutowej CHF/PLN zauważymy, że kurs franka porusza się od połowy listopada w trendzie horyzontalnym. Z czysto technicznego punktu widzenia tendencja ta przypomina swego rodzaju formę korekty po wcześniejszym impulsie spadkowym.

Okazuje się więc, że statystycznie istnieje większe prawdopodobieństwo, że rynek wybije z obecnej konsolidacji dołem. Gdyby tak się stało, kurs franka mógłby w najbliższym czasie osunąć się nawet do 4,05 zł

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta wzrósł o 12 groszy

Kurs funta wzrósł w trakcie czwartkowego handlu o niespełna 1 grosz powiększając w ten sposób zasięg trwającej od ubiegłego tygodnia aprecjacji do niemal 12 groszy. Obecnie oscyluje on w okolicy technicznego oporu w wysokości 4,91 zł i dopiero trwałe pokonanie bądź odrzucenie tej strefy określi przyszły kierunek ruchu na notowaniach pary GBP/PLN.

Utrzymanie się funta powyżej 4,91 zł mogłoby otworzyć drogę do jego dalszych wzrostów nawet w okolice 5 zł. Jeżeli jednak GBP osunie się poniżej tego poziomu, wówczas należało przygotować się na możliwość spadków nawet do 4,80 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara spadł o 69 groszy

Kurs dolara osunął się dziś o niespełna 2 grosze, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 29 października br. deprecjacji do ponad 35 groszy. Licząc natomiast od marcowych wierzchołków, kurs dolara spadł już o blisko 69 groszy.

Wskutek tak znacznej deprecjacji, amerykańska waluta osunęła się w okolice technicznego wsparcia w wysokości 3,62 zł. Warto zwrócić uwagę, iż jest to najniższy poziom od czerwca 2018 r.

Jeżeli tendencja spadkowa będzie kontynuowana i kurs dolara osunie się poniżej obecnie testowanego wsparcia, wówczas przygotować by się należało na możliwość jego deprecjacji nawet do 3,52 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGlobal Cosmed podniósł prognozę EBITDA do 35 mln zł w 2020 roku
Następny artykułPGE ostatecznie zakontraktowała łącznie 364,15 MW obowiązku mocowego na 2025 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here