Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Na przestrzeni ostaniach dni poznaliśmy bowiem kilka istotnych raportów makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji ekonomicznej, politycznej i gospodarczej świata. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wyglądał na przestrzeni ostatnich dni polski złoty?

Kursy walut na rynku Forex w niedziele, 9 maja 2021 r.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,7447 zł 9.05.2021, godzina 12:00
Kurs euro EURPLN 4,5522 zł 9.05.2021, godzina 12:00
Kurs funta GBPPLN 5,2346 zł 9.05.2021, godzina 12:00
Kurs franka CHFPLN 4,1530 zł 9.05.2021, godzina 12:00

Kurs euro wróci do spadków?

Kurs euro spadł na początku minionego tygodnia o ponad 2 grosze, powiększając w ten sposób zasięg wcześniejszej deprecjacji do ponad 5 groszy. Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/PLN zauważymy, że spadki te zatrzymały się w okolicy linii tendencji wzrostowej, gdzie we wtorek pojawiła się reakcja popytowa. Wskutek późniejszych wzrostów, euro podrożało o ponad 5 groszy powracając w okolice wcześniejszych wierzchołków, w wysokości technicznego oporu na poziomie 4,59 zł. To właśnie tam, w miniony czwartek znów pojawiła się reakcja podażowa, wskutek której kurs euro osunął się o niemal 4 grosze powracając w ten sposób ponownie do linii tendencji wzrostowej.

Mówiąc więc wprost, kurs euro od pewnego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym między linią tendencji wzrostowej a horyzontalnym oporem w wysokości 4,59 zł. Z czysto technicznego punktu widzenia, układ ten dość mocno przypomina ina swego rodzaju formę korekty, wskutek której notowania wspólnej waluty osunęły się miedzy 29 marca br. a 12 kwietnia br. o ponad 16 groszy.

Jeżeli tylko twierdzenie to się potwierdzi i kurs euro pokona obecnie testowane wsparcie (linię tendencji wzrostowej), w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy jego spadki do 4,51 zł, bądź nawet 4,45 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka szwajcarskiego

Kurs franka szwajcarskiego spadł na początku minionego tygodnia o ponad 3 grosze. Tendencja ta nie trwałą jednak zbyt długo, gdyż już we wtorek pojawiał się niemała reakcja popytowa, wskutek której kurs franka wzrósł o ponad 7 groszy, powiększając w ten sposób zasięg trwających od 16 kwietnia br. wzrostów do niemal 9 groszy. Fakt ten sprawił, że kurs franka szwajcarskiego znalazł się na najwyższym poziomie od marca br. Nie utrzymał on się tam jednak zbyt długo, gdyż już w czwartek pojawiła się całkiem spora reakcja podażowa i kurs franka osunął się o ponad 4 grosze. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, notowania szwajcarskiej waluty mogłyby w najbliższym czasie osunąć się w okolice linii tendencji wzrostowej będącej dolnym ograniczeniem formacji kanału.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta w okolicy istotnego wsparcia 

Kurs funta wzrósł na początku minionego tygodnia o niemal 9 groszy, docierając w ten sposób w okolice lokalnego oporu w wysokości 5,3150 zł i mierzenia 38,2 proc. korekty Fibonacciego z wcześniejszego impulsu spadkowego. To właśnie tam w miniony czwartek pojawiła się większa reakcja podażowa, wskutek której kurs funta osunął się o blisko 8 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania technicznego wsparcia w okolicy 5,23 zł. Jeżeli jednak strefa ta zostanie trwale pokonana, kurs funta mógłby spaść nawet do 5,1450 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara spadł o 24 grosze

Kurs dolara spadł na początku tygodnia o ponad 3 grosze, docierając w ten sposób do technicznego wsparcia w wysokości 3,7610 zł, gdzie już we wtorek pojawiła się reakcja popytowa. Wskutek późniejszych wzrostów, kurs dolara wzrósł o ponad 6 groszy do technicznego oporu w wysokości 3,8210 zł. To właśnie tam w miniony czwartek pojawiła się większa reakcja podażowa. Na przestrzeni kolejnych dwóch dni notowania amerykańskiej waluty osunęły się o niemal 8 groszy, pokonując w ten sposób techniczne wsparcie w wysokości 3,7610 zł. Oznacza to, że kurs dolara spadł od wierzchołków z marca br. już o blisko 24 grosze i obecnie znajduje się na najniższym poziomie od początku marca br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, dolar mógłby osunąć się nawet do 3,69 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kur euro | kurs bitcoina | czy akcje pge pójdą w górę 2020 | pgnig notowania | notowania dax |

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEpic VR zapowiada nowy tytuł! Krakowski Software House VR/AR stworzy prehistoryczne gady
Następny artykułStrategia PSV: DAX dociera do strefy 15.470 pkt. Czyżby sesja korekcyjna?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here