Kurs dolara spadł o 13 gr w maju, euro i frank oddały 8-9 gr wartości!Maj był jednym z najlepszych miesięcy dla polskiego złotego w ostatnim czasie, a PLN korzystał między innymi z osłabienia USD. Kurs dolara (USD/PLN) spadał o 13 groszy i w dwa miesiące kurczy się już o niemal 30 gr, a w jego ślady podążało euro, frank szwajcarski oraz w ograniczonym stopniu również funt szterling. Sprawdź ile obecnie kosztuje polski złoty i czy ma szansę na dalsze umocnienie?

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USD/PLN 3,6586 zł 03.06.2021, godzina 12:00
Kurs euro EUR/PLN 4,4603 zł 03.06.2021, godzina 12:00
Kurs funta GBP/PLN 5,1771 zł 03.06.2021, godzina 12:00
Kurs franka CHF/PLN 4,0682 zł 03.06.2021, godzina 12:00

Źródło: Opracowanie własne

Kurs dolara spada o ponad 3% drugi miesiąc z rzędu. USD/PLN testuje 3,65 zł

Po deprecjacji o 3,9% w kwietniu (około 16 groszy), kurs dolara amerykańskiego dołożył w maju kolejne 3,4% spadku (13 groszy) i z poziomu 3,79 na początku miesiąca spadał w kierunku 3,66 zł. W pierwszych dniach czerwca para walutowa USD/PLN pogłębia lokalne dołki i chwilowo spada nawet do poziomu 3,64 zł, testując poziomy ostatni raz obserwowane w grudniu ubiegłego roku.

Technicznie para walutowa USD/PLN wygląda jednak nadal bardzo konsolidacyjnie i trzyma się strefy wsparcia wyznaczanej przez lokalne minima. Jej wyraźnym naruszeniem byłoby pokonanie poziomu 3,6169 zł, gdzie przebiegają minima z grudnia. Otworzyłoby to drogę do dalszych spadków, a kolejne wsparcie wyznaczają minima z 2018 roku na wysokości poziomu 3,30 zł.

Kurs dolara (USD/PLN) kolejny miesiąc z rzędu tracił kilkanaście groszy. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro spadał w maju o 9 groszy do poziomu 4,47 zł

Miesiąc maj był jednym z gorszych dla pary walutowej EUR/PLN w ostatnich miesiącach i zamykał się z ponad dwuprocentową stratą, która przełożyła się na 9 groszy spadku. Kurs euro rozpoczynał miesiąc przy poziomie 4,57 zł, a zamykał go na wysokości 4,47 zł, w pierwszych dniach czerwca kontynuując spadki w kierunku 4,45 zł, najniższego poziomu od grudnia ubiegłego roku.

Dla eurozłotego spadek z maja jest najsilniejszym od listopada, a wcześniej podobna dynamika deprecjacji była obserwowana w ostatnich latach tylko w maju 2020 i październiku 2019.

Od strony długoterminowej analizy technicznej widać, że kurs euro naruszył ważną linię trendu rysowaną od zeszłorocznych dołków i że może potencjalnie zmierzać w kierunku strefy wsparcia wyznaczanej przez maksima z 2018 oraz 2019 roku (oraz część zeszłorocznych minimów), tuż pod poziomem 4,40 zł.

invest
Kurs euro (EUR/PLN) stracił ponad 9 groszy w przeciągu miesiąca maja. Źródło: Tradingview.com

Kurs franka oddał prawie 8 groszy. CHF/PLN zamknął maj na 4,07 zł

Majowe spadki nie ominęły również franka szwajcarskiego, który jeszcze kilka miesięcy temu poruszał się w okolicach poziomu 4,35 zł, a w czerwcu kosztuje 4,06 zł. W ubiegłym miesiącu para walutowa CHF/PLN osuwała się o 1,8%, co przełożyło się na nominalny spadek o niemal 8 groszy.

Kurs franka rozpoczął miesiąc przy poziomie 4,15 zł, chwilowo testując 4,19 zł, ostatecznie spadając w kierunku poziomu 4,07 zł.

Od strony technicznej szwajcarska waluta cały czas utrzymuje jednak zakres wielomiesięcznej konsolidacji, której dolne ograniczenie wyznacza poziom 4,05 zł: na podstawie szczytów z 2019 roku oraz dołków z 2020 r., gdzie przebiega bardzo silne wsparcie. Ostatni kontakt z poziomem wywołał silniejszą reakcję popytową i wzrost kursu o kilkadziesiąt groszy. Gdyby poziom udało się jednak przebić, frank mógłby ponownie podważyć psychologiczny poziom 4 zł.

Kurs franka (CHF/PLN) spadał o prawie 8 groszy w maju. Źródło: Tradingview.com

Kurs funta jedynie z symboliczną korektą. GBP/PLN spadał o 2 grosze

Podobnie jak opisywany na początku dolar, kurs funta zanotował mocniejszą korektę w kwietniu, kiedy tracił niemal 4% i „schudł” o około 21 groszy. W maju rynek również obserwował spadki, te były jednak symboliczne: para walutowa GBP/PLN oddawała 0,5% wartości, czyli nominalnie niespełna 2,5 grosza. Funt rozpoczynał miesiąc przy poziomie 5,22 zł, a kończył go nad 5,20 zł, jednak początek czerwca przynosi naruszenie tej bariery i spadek poniżej poziomu 5,18 zł.

Na poniższym wykresie widać, że po wybiciu szczytów z kwietnia 2020 roku GBP/PLN powraca do dawnego zakresu ruchów, który obowiązywał od 2016 roku (z ostatecznym dołkiem przy 4,58 zł). Kurs funta ma przed sobą jednak sporo mniejszych lub większych wsparć, a najważniejszym z nich niezaprzeczalnie będzie psychologiczny poziom 5 złotych.

Kurs funta ze skromnym spadkiem w maju. Źródło: Tradingview.com

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFormation FI przeprowadzi IDO na platformie DAO Maker
Następny artykułKurs dolara spadnie do jednego najniższych poziomów od października 2014 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here