Naga Markets

Kurs dolara spadał najmocniej od 2 lat, RBNZ podnosi stop

Kurs dolara stabilizuje się w środę po tym, jak gwałtowna podwyżka stóp procentowych w Nowej Zelandii wylała kubeł zimnej wody na inwestorów liczących na wstrzymanie lub spowolnienie zamiarów agresywnych podwyżek stóp procentowych w innych miejscach na świecie, w tym w USA przez Rezerwę Federalną (Fed).

RBNZ podnosi stopy procentowe, a dolar nowozelandzki mocno zyskuje

Dolar ucierpiał we wtorek najbardziej od ponad dwóch lat – jego indeks spadał o ponad 1,3% w trakcie jednej sesji – ale wraca na front po tym, jak Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) dokonał piątej z rzędu podwyżki stóp o 50 punktów bazowych (bp).

Kiwi skoczył aż o 1,3% w reakcji na decyzję, obecnie zyski są jednak ograniczone do 0,7%, a para walutowa NZD/USD porusza się w okolicach poziomu 0,5770 dol. Euro spadło o 0,2% do 0,9970 dol. Rajd kursu funta również zatrzymał się, a GBP jest obecnie najmocniej tracącą walutą poranka, poruszając się w okolicach 1,1451 dol.

Kurs dolara spadał najmocniej od 2 lat, RBNZ podnosi stop
Kurs dolara, indeks DXY

Decyzja RBNZ kontrastowała z zaskakująco niską podwyżką o 25 pb przez Reserve Bank of Australia dzień wcześniej, która pozornie podsyciła nadzieje, że amerykańska Rezerwa Federalna może również spowolnić podwyżki i napędzała sprzedaż dolara.

– Tak jak wczorajsza mniejsza niż oczekiwana podwyżka RBA przyczyniła się do ograniczenia jastrzębich zakładów Fed, tak jastrzębi sygnał RBNZ może przypomnieć rynkom, że walka z inflacją jest nadal priorytetem dla wielu banków centralnych – powiedział analityk Maybank Saktiandi Supaat.

Polityka Nowej Zelandii odzwierciedla pogląd, że inflacja jest priorytetem nr jeden, po tym jak w drugim kwartale wzrosła do 32-letniego szczytu. Bank nie odniósł się w żaden sposób do swoich ostatnich projekcji z sierpnia, które wskazywały na wzrost benchmarkowej stopy do średnio 4,1% na początku przyszłego roku. Niektórzy ekonomiści spodziewają się, że OCR (oficjalna stopa banku) będzie musiała nadal rosnąć w 2023 r., przy czym ANZ Bank New Zealand przewiduje szczyt na poziomie 4,75%.

Kurs funta odzyskał 11%. Rajd GBP traci jednak na sile

Indeks dolara, który spadł o około 4% od czasu osiągnięcia rekordowego poziomu 114,78 w zeszłym tygodniu, zatrzymał się na poziomie 110,30. Jen utrzymał się na poziomie 144,06 za dolara.

XTB

Popyt na dolara spadł w ostatnich dniach, gdy nastroje na światowych rynkach poprawiły się po spekulacjach, że nowy minister finansów Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng, po wycofaniu się z proponowanej ulgi podatkowej dla najlepiej zarabiających, może wprowadzić dalsze korekty do mini-budżetu, który w zeszłym tygodniu wysłał rynki obligacji i walut w ogon.

Po odzyskaniu prawie 11% od rekordowo niskiego poziomu z zeszłego tygodnia, rajd funta szterlinga wydaje się tracić na sile. Analitycy są ostrożni, jeśli chodzi o to, jak wiele zmieniło się w perspektywach fiskalnych Wielkiej Brytanii i jak szeroki był sygnał podwyżek stóp w Australii.

Kurs dolara spadał najmocniej od 2 lat, RBNZ podnosi stop
Kurs funta zyskiwał sześć sesji z rzędu, zatrzymał się jednak poniżej poziomu 1,15 dol.

Prezes Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Philip Jefferson powtórzył w nocy, że inflacja jest głównym celem polityków i że wzrost gospodarczy ucierpi na próbach jej obniżenia. Dane z rynku pracy w USA, które mają być podane w piątek, będą kolejnym ważnym wskaźnikiem prawdopodobnej trajektorii amerykańskich stóp.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCD Projekt ocenia, że technologie, które szykuje pozwolą na strumieniowy dev sagi Polaris
Następny artykułCD Projekt zakłada, że większość przyszłych projektów będzie miała tryb multiplayer
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here