Naga MarketsKurs dolara spada przed Rezerwą Federalną. Ważna decyzja w tym ty.W tym tygodniu, od 15. do 16. września odbędzie się dwudniowe spotkanie komisji FOMC, organu Fedu, w którym amerykański bank centralny zaprezentuje prognozy ekonomiczne do końca 2023 roku zapowiadając przyszłe plany dotyczące inflacji oraz wysokości stóp procentowych.

  • FOMC (Federal Open Market Committee) jest organem Fedu zajmującym się kształtowaniem polityki pieniężnej Fed
  • Ostatnie oficjalne wytyczne polityki monetarnej Fed zostały przedstawione przez szefa Fed pod koniec sierpnia
  • Fed ma od teraz stawiać poziom bezrobocia wyżej niż inflację

Fed: inflacja może przekroczyć 2%

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych w drugiej połowie sierpnia zaprezentowała nowe podejście do polityki celu inflacyjnego. Szczególnie istotna w tej kwestii jest zapowiedź samego szefa Fed, Jerome’a Powella, wygłoszona 27 sierpnia w trakcie corocznego sympozjum ekonomicznego w Jackson Hole.

Powell ogłosił, że od teraz cel inflacyjny wynoszący 2% będzie postrzegany jako coś, co Rezerwa Federalna powinna spełniać przeciętnie na pewnej przestrzeni czasu. Oznacza to, że Fed dopuści do wzrostu inflacji powyżej 2%, jeśli wcześniej wystąpią miesiące niskiej inflacji poniżej 2%, a perspektywy takiej sytuacji są zapowiadane nawet na kolejne lata. Powodem jest rzecz jasna kryzys pandemii COVID-19, który wywołał obniżenie skłonności obywateli do konsumpcji i spadek aktywności gospodarczej.

Oprócz spodziewanych informacji na temat inflacji i wysokości stóp procentowych w przyszłości, Fed zaprezentuje także tzw. “dot plot” czyli podsumowanie najnowszych prognoz gospodarczych. Te projekcje są istotne jeśli chodzi o budowanie oczekiwań dotyczących przyszłej wartości stóp procentowych. Jak do tej pory, znane są plany Rezerwy Federalnej co do ich poziomu do końca 2022 roku, a w tym tygodniu poznamy także prognozowaną sytuację do 2023 roku.

Plus500

Zobacz również: Brytyjski parlament kontrowersyjną ustawą łamie postanowienia Brexitu

Kurs dolara (DXY) konsoliduje na dwuletnich minimach

Kurs indeksu dolara w ostatnich trzech sesjach notuje spadki, w wtorkowe notowania przynoszą osunięcie się kursu o 0,18% do 92,89 pkt.

Indeks dolara już od początku sierpnia utrzymuje się w okolicach dwuletnich minimów, konsolidując w zakresie od około 92 do 94 pkt. Najniższa wartość od kwietnia 2018 roku wyznaczona została na początku września na 91,75 pkt. Od zarysowania tego dołka kurs DXY aprecjonował nawet do 93,66 pkt., jednak ostatnie 5 sesji przyniosło obniżkę o 0,84% do obecnych poziomów.

Od poziomów z połowy marca, gdy indeks wybił do trzyletnich szczytów na 102,99 pkt., kurs indeksu dolara spadł o około 10%, co szczególnie odbiło się na wycenie złota, ale także innych par walutowych powiązanych z dolarem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here