Dolar amerykański nie może zaliczyć ostatnich dni do udanych. Zauważalnie osłabia się on bowiem wobec wszystkich pozostałych popularnych walut, co sprawia, że USD jest w tym tygodniu najsłabszą spośród walut grupy G8. Tendencję tą doskonale widać na notowaniach indeksu DXY mierzącego siłę dolata amerykańskiego ważoną wymianą handlową w relacji do walut światowych, którego kurs spada już czwarta sesję z rzędu.
- Dolar amerykański osłabia się w stosunku do głównych walut
- USD najsłabsza spośród walut G8
- Kurs dolara spada 4. sesję z rzędu
- Optymizm gospodarczy uderza w dolara amerykańskiego
- Rośnie apetyt na ryzyko
Kurs dolara najniżej od 2. tygodni
Tradycyjnie postrzegany jako bezpieczna przystań, dolar osłabił się w stosunku do głównych walut, ponieważ optymizm dotyczący wsparcia monetarnego i fiskalnego, solidne zyski korporacyjne i szczepionki przeciwko koronawirusowi wzmocniły nastroje związane z ryzykiem.
Te artykuły również Cię zainteresują
Spoglądając na notowania indeksu dolara amerykańskiego (DXY) zauważymy, że jego kurs osunął się w ciągu niespełna czterech dni o 1,37 proc. osiągając w ten sposóļ najniższy poziom od dwóch tygodni.
Weź udział w webinarze: Wprowadzenie do analizy technicznej i dowiedz się jak prawidłowo wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu oraz kreślić linie trendu
Ekonomiści wskazują, że spadek notowań amerykańskiej waluty odzwierciedla spadek popytu na “bezpieczne aktywa”, do których zalicza się właśnie USD. Inwestorzy patrzą bowiem w przyszłość z optymizmem oczekując końca pandemii i nadejścia ożywienia gospodarczego napędzanego m.in. przez masowe bodźce fiskalne i monetarne.
– Perspektywy gospodarcze na ten rok, zgodnie z konsensusem rynkowym, wydają się być optymistyczne – powiedział Michael McCarthy, główny strateg w CMC Markets w Sydney dodając, iż sentyment i pozycjonowanie są w tej chwili kluczowymi czynnikami napędzającymi rynek.
Wśród traderów trwa jednak spór o wpływ na dolara planowanego przez prezydenta Joe Bidena pakietu stymulacji fiskalnej o wartości 1,9 bln dolarów. Z jednej strony oczekuje się, że przyspieszy on ożywienie gospodarcze w USA w stosunku do innych krajów, wzmacniając walutę. Z drugiej strony, jest to główny czynnik w globalnej narracji reflacyjnej (reflacja – zwiększanie skali inflacji), która powinna podnieść poziom bardziej ryzykownych aktywów kosztem dolara.
Zdaniem analityków Westpac, indeks dolara osunie się w najbliższym czasie do poziomu 90.00 z 90,34 obecnie.
Autor poleca również:
- Wprowadzenie do analizy technicznej – praktyczny webinar w środę 20:00
- Bitcoin zatrzymał rajd, Binance Coin i Litecoin rosną dalej, Ethereum z rekordem
- Funt najdroższy od niemal trzech lat. Spada presja na Bank Anglii
NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.