Naga MarketsSpory polityków uderzają w dolara. Kolejny dzień spadków na DXYOstra walka polityczna, wciąż nieopanowana pandemia i obawy o przyszłość amerykańskiego rynku pracy działają na niekorzyść dolara w tym tygodniu. W czwartek jesteśmy świadkami kontynuacji spadków indeksu dolara (DXY), a także dużych zysków chińskiego juana.

  • Głównym punktem kampanii wyborczej w USA został nowy pakiet fiskalny.
  • Donald Trump zaproponował projekt programu pomocowego o wilekości 1,5 miliarda dolarów.
  • Kurs EUR/USD przekroczył poziom 1,1760.

Wzrastająca presja na Kongres

Kluczową sprawą dla opinii publicznej i polityków w Stanach Zjednoczonych jest obecnie nowy pakiet fiskalny. Republikanie i Demokraci nadal nie są gotowi na ustępstwa, co sprawia, że negocjacje pozostają w martwym punkcie. Obu partiom zależy na przypisaniu sobie zasług za wprowadzenie programu pomocowego dla tysięcy obywateli, jednak w perspektywie zbliżających się wyborów decydenci mogą wkrótce złagodzić swoje stanowiska.

Zobacz również: Netflix i Apple udowadniają znaczenie cierpliwości w inwestowaniu

Na pewno mieliśmy spore uszczuplenie płynności. Ale to, co do tej pory widzieliśmy, to uogólnione podejście do optymizmu w sprawie pakietu stymulacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Istnieje pewien wyścig w Kongresie, aby uzgodnić cokolwiek przed wyjazdem na przerwę podczas wyborów. Jeśli linie lotnicze mówią o zwolnieniu ponad 30 tysięcy pracowników, to nie jest to pozytywna wiadomość dla kandydata, jeśli obecnie znajduje się na stanowisku. – mówi Jeremy Stretch, szef działu strategii walutowej w CIBS.

Szanse na porozumienie

Aby zapobiec kryzysowi wizerunkowemu, administracja Donalda Trumpa stara się doprowadzić do szybkiego zakończenia rozmów. Biały Dom zaproponował program pomocowy o wartości 1,5 biliona dolarów (w tym 20 miliardów dolarów dla linii lotniczych), co ma być ukłonem w stronę Demokratów.

Fakt, że Demokraci opóźnili głosowanie nad własnym projektem programu pomocowego o wartości 2,2 biliona dolarów sugeruje, że istnieje szansa (50-60%) na uzgodnienie międzypartyjnego planu w ciągu najbliższych kilku dni. Z pewnością uznalibyśmy, że aktywa z tytułu ryzyka powinny pozostać wsparte do czasu zakończenia negocjacji Mnuchin-Pelosi. – uważają analitycy ING.

W czwartek dolar najsilniej tanieje w stosunku do juana, tracąc 1,06%. Dobrze w stosunku do amerykańskiej waluty radzą sobie również euro i funt, które zyskują odpowiednio 0,25% i 0,27%.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu dolara w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here