Naga MarketsKurs dolara słaby średnio przez 8 lat, tak wynika z wykresu cykli USDPo przestawieniu się rynków na aktywa bardziej ryzykowne (tzw. risk-on), które rozpoczęło się na początku 2020 roku, styczeń przynosi kontynuację wyprzedaży bezpiecznych aktywów, na czym traci między innymi kurs dolara a zyskuje rynek akcji. Jak pokazuje wykres kolejnych cykli gospodarczych, siła dolara trwa średnio przez 7 lat, jego słabość natomiast przez 8. Obecne spadki mogą być więc początkiem kolejnego cyklu wyprzedaży USD.

  • Indeks dolara znajduje się obecnie w niekorzystnym cyklu
  • Gołębia postawa Fedu nie pomaga amerykańskiej walucie 
  • Zwiększa się siła walut z rynków wschodzących

Kurs dolara nie ma przed sobą świetlanej przyszłości

Pomijając aspekt pozycjonowania, dolar powinien w dalszym ciągu tracić na wartości, a powodów do tego jest kilka. Pierwszym jest obecny cykl tej waluty, który powinien trwać jeszcze przez kilka lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ważony obrotem handlowym indeks dolara mierzy wartość amerykańskiej waluty w stosunku do innych głównych walut światowych. Od wczesnych lat 70-tych względna wartość dolara zmieniała się pomiędzy długimi i dobrze zdefiniowanymi okresami siły i słabości. Poniższy wykres pokazuje, że minęły dopiero 4 lata od rozpoczęcia obecnego, słabego cyklu dolara. Z historii wynika, że średnio ten cykl trwa około ośmiu lat.

Źródło: Bloomberg L.P., Invesco, 11/30/20

Dodatkowo w najdłuższym momencie słabość dolara trwała aż 10 lat. Nie licząc aspektu historycznego, istnieje obecnie szereg innych czynników, które przemawiają za umacnianiem się zagranicznych walut względem amerykańskiej.

Wyceny na rynku Forex sugerują, że wiele walut międzynarodowych jest notowanych ze znacznym dyskontem, zwłaszcza na rynkach wschodzących (Emerging Markets), co oznacza, że mogą one mieć więcej miejsca na umocnienie w stosunku do dolara.

Rezerwa Federalna (Fed) pozostaje zdecydowanie w trybie luzowania polityki pieniężnej, co oznacza, że trend dla amerykańskiej waluty powinien nadal zostać spadkowy. Fed wybrał opcję ratowania wzrostu gospodarczego i miejsc pracy względem umocnienia swojej waluty, co jest zrozumiałą decyzją. Patrząc w perspektywie długoterminowej, rozsądnie jest spodziewać się dalszego osłabienia dolara, jeśli Rezerwa Federalna będzie utrzymywała tak dużą podaż pieniądza w obiegu.

Wpływ pandemii koronawirusa na światową gospodarkę wymusił antycykliczne wsparcie rządowe w niespotykanym dotąd stopniu. Z kolei rosnący deficyt budżetowy stał się silnym fundamentalnym czynnikiem hamującym amerykańską walutę. Dlaczego? Kiedy Stany Zjednoczone wydają więcej niż zarabiają, wówczas zalewają światowy system finansowy dolarami, wywierając tym samym presję na spadek wartości swojej waluty.

Warto również zaznaczyć, że słaby dolar amerykański jest powszechnie postrzegany jako korzyść dla międzynarodowych spółek, ponieważ ich zyski wydają się być bardziej atrakcyjne w przeliczeniu na amerykańską walutę. Siła walut na rynkach wschodzących (odwrotna strona słabości dolara amerykańskiego) zwiększyła zwroty z ich akcji dla inwestorów, które są oparte na dolarze. Emerging Markets stały się bardziej atrakcyjnym celem dla kapitału zagranicznego, natomiast gołębia postawa Fedu dodatkowo pomaga im w tej sytuacji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here