Naga MarketsKurs dolara słabszy po NFP. Giełdy na historycznych szczytachW styczniu 2021 r. w gospodarce Stanów Zjednoczonych przybyło 49 tys. nowych etatów, co było wynikiem bliskim konsensusu rynkowego, który zakładał przyrost na poziomie 50 tys., podał Departament Pracy USA. Ograniczenia nałożone na firmy ze względu na epidemię COVID-19 zaczęły w zeszłym miesiącu ustępować ze względu na niższą liczbę nowych infekcji i hospitalizacji oraz przyspieszenie szczepień.

Dolar kończy tydzień z umocnieniem

W styczniu znaczący przyrost miejsc pracy w usługach profesjonalnych i biznesowych oraz w edukacji zarówno publicznej, jak i prywatnej został zrównoważony przez straty w rekreacji i hotelarstwie, handlu detalicznym, opiece zdrowotnej oraz transporcie. Jest to jednak niewielki wzrost, który pozostawia gospodarkę o ok. 10 milionów miejsc pracy mniejszą od szczytowego poziomu zatrudnienia w lutym 2020 r. Z kolei stopa bezrobocia w USA spadła do 6,3 proc. w styczniu 2021 r., o 0,4 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem i znacznie poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 6,7 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zmiana w całkowitym zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym za listopad została zrewidowana w dół o 72 tys., do 264 tys., a zmiana za grudzień została zrewidowana w dół o 87 tys. do -227 tys. Po tych rewizjach, zatrudnienie w listopadzie i grudniu łącznie było o 159 tys. niższe, niż podawano wcześniej. To bardzo duże negatywne zaskoczenie.

W reakcji na dane makroekonomiczne z rynku pracy USA dolar zdaje się tracić. Kurs EUR/USD wzrósł z ok. 1,1950 do poziomu 1,2025. Wszystko to dzieje się wraz ze wzrostem cen na amerykańskim rynku długu, co zdaje się przyczyniać do spadku oprocentowania obligacji Stanów Zjednoczonych i tym samym atrakcyjności dolara.

W piątek na giełdzie w Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe wzrosły, a S&P500 i Nasdaq poprawiły rekordy z poprzedniej sesji. Oprócz danych makroekonomicznych istotnym wydarzeniem może być to, że Senat przyjął plan budżetowy, który pozwoli bez poparcia Republikanów na realizację projektu stymulacyjnego prezydenta Joe Bidena o wartości 1,9 bln dolarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here