Naga MarketsJerome PowellDzień po teoretycznie mniej „gołębim” przekazie ze strony FED dolar nie jest w stanie utrzymać swojej pozycji. Co ciekawe odczyty makro z USA nie wypadły dzisiaj źle, a to mogłoby być dodatkowym akceleratorem dla takiego ruchu – na zasadzie ostatniego przekazu z FED, im gorsze dane, tym większe prawdopodobieństwo tego, że dokonamy kolejnej obniżki stóp.


Zobacz także: Sprzedaż istniejących nieruchomości w USA wzrosła do najwyższego poziomu od marca 2018 r.

Jutro kalendarz z USA jest ubogi, zatem wpływ na sentyment wokół dolara może mieć geopolityka (wątek ropa/Arabia Saudyjska/Iran, oraz temat relacji USA-Chiny).W pierwszym przypadku skupiamy się bardziej nie na kwestiach podażowych surowca, a tym, jak świat zachodni podejdzie do kwestii oskarżeń, że ostatni atak na saudyjskie pola naftowe był nadzorowany przez Teheran. Z informacji, jakie krążą od pewnego czasu wynika, że bardziej prawdopodobna jest formuła dyplomatyczna (przez sankcje), niż militarna, która mogłaby nakręcać spiralę przemocy w regionie. To teoretycznie może zmniejszać presję na ucieczkę od ryzyka, a więc pośrednio osłabiać dolara. O ile oczywiście zakładamy, że władze w Iranie kontrolują w pełni wszystkie działania, które ponoć są przez nich firmowane…. W temacie wątku USA-Chiny czekamy raczej na początek października, dzisiejsze i jutrzejsze spotkania grup roboczych negocjatorów raczej nic negatywnego nie powinny przynieść, gdyż ustalane są głównie kwestie techniczne pod rozmowy na początku przyszłego miesiąca.

O tym, że rynek idzie trybem większej akceptacji ryzyka świadczy chociażby zachowanie się indeksu S&P500, który ma szanse zmierzyć się ze swoimi maksimami przy 3023 pkt. z 13 września b.r.

Wykres 30-minutowy FUS500
Wykres 30-minutowy FUS500

To jednak nie przekłada się na wykres USDJPY – jen nadal pozostaje pod presją biernego przekazu ze strony Banku Japonii, jaki napłynął dzisiaj rano (brak działania teraz i bardziej mgliste perspektywy poluzowania polityki monetarnej w przyszłości). Niemniej nie wydaje się, aby miało to doprowadzić do wyłamania dołem strefy 107,65-108,05 (przynajmniej nie w najbliższych dniach).

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here