Naga MarketsKurs dolara skazany na spadki, nieważne kto wygra wybory w USAWtorkowe wybory w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie przyniosą zmianę na fotelu prezydenta. Wśród inwestorów przyjęło się przekonanie, że wygrana Donalda Trumpa będzie jednoznacznie pozytywna dla kursu dolara, a jego porażka doprowadzi do deprecjacji. Eksperci ostrzegają jednak, że amerykańska waluta może nie uniknąć spadków.

  • Konflikt Chin z USA napędzał popyt na dolara.
  • Abdelak Adjriou uważa, że dolar jest skazany na spadki.
  • Wygrana Joe Bodena ma jedynie przyspieszyć deprecjację.

Kurs dolara korzysta na niepewności. Jest jego sojusznikiem

Ostatnie lata przyniosły wzrost wartości amerykańskiej waluty. Według Rezerwy Federalnej, w czasie trwania kadencji Donalda Trumpa dolar był w lepszej kondycji, niż w czasie rządów jego poprzedników. Republikańska administracja postawiła sobie za cel obniżenie podatków i uproszczenie regulacji, co przyciągało więcej inwestorów na amerykański rynek.

Innym nieodłącznym elementem prezydentury Trumpa stała się wojna handlowa z Chinami, która trwała aż do stycznia 2020 roku. Rynek pozostawał w stałej niepewności czy dwóm mocarstwom uda się rozwiązać konflikt, co jeszcze mocniej napędzało popyt na bezpiecznego dolara.

Zobacz również: S&P 500 z najgorszą sesją od 4 m-cy. Dolar rośnie, a na rynki znów wkrada się panika

Trump był postrzegany jako przyjazny biznesowi i prowzrostowy, dzięki niższym podatkom i mniejszym regulacjom. – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Jack McIntyre, menadżer w Brandywine Global Investment Management.

Dolar nie uniknie strat

Aktualnie dolar znajduje się już 8% poniżej swojego tegorocznego maksimum, a nasilająca się pandemia może sprawić, że rynek będzie potrzebował jeszcze większego wsparcia. Ewentualne działania rządu federalnego i FEDu mogą jeszcze bardziej pociągnąć dolara w dół.

Jak ocenia Abdelak Adjriou, menadżer w  American Century Investments, w perspektywie długoterminowej dojdzie do deprecjacji dolara niezależnie od wyników wyborów. Zwycięstwo Joe Bidena może jedynie przyspieszyć spadki, przez podwyższone podatki.

Ważną kwestia będzie również pewna normalizacja stosunków z Chinami, którą zapowiada Biden. Jeżeli konflikt wygaśnie lub chociaż się uspokoi, to inwestorzy muszą liczyć się ze spadkiem popytu na dolara.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu dolara w ciągu ostatnich 5 lat, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here