Naga MarketsKurs dolara rozpoczyna rok od korekty, jednak USD/PLN powyżej 3,75 złRynki akcji pozostają bardzo zmienne, rozchwiane i nerwowe, przekłada się to na przebieg notowań większości walut. Kurs EUR/PLN nie zadomowił się powyżej 4,55, a kurs dolara powraca pod 3,75 zł.

Kurs dolara z korektą, funt się umacnia

Na Wall Street ok. 1-procentowe zwyżki, a na sesji azjatyckiej dominował kolor czerwony. Koreański indeks KOSPI zakończył dzień 3 proc. pod kreską. Doskonale obrazuje to, jak silna huśtawka nastrojów ma właśnie miejsce. Kursy złotowych par walutowych pozostają blisko ostatnich szczytów. Notowania EUR/PLN pozostają nadal w przedziale 4,52-4,56 i dryfują w kierunku jego środka. Brak przestrzeni do zwyżki EUR/USD ogranicza potencjał do spadku kursu dolara w kierunku 3,70 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dość silny pozostaje funt, który trzyma się mocno pomimo rynkowych zawirowań. Należy jednak podkreślić, że każdy dzień utrzymywania się nerwowości zwiększa prawdopodobieństwo załamania w notowaniach brytyjskiej waluty, na której niekorzyść przemawia sytuacja epidemiczna i kruche gospodarcze fundamenty.

W całym roku 2020 polska gospodarka skurczyła się o 2,8 proc. To wynik nieco gorszy, niż zakładały to ostatnie rynkowe prognozy. Dynamika PKB była znacznie wyższa, niż można było się obawiać jeszcze kilka miesięcy temu, a także powyżej projekcji NBP.

W tym roku możliwa jest, oczywiście w zależności od sytuacji epidemicznej i przebiegu programu szczepień w Europie, nawet 5-procentowa dynamika PKB. Ożywienie pozwoli złagodzić niechęć Narodowego Banku Polskiego do umocnienia złotego, ale na razie jest za wcześnie, by wykluczyć cięcie stóp lub kolejne interwencje. Trzeba poczekać na niepodważalne dowody przyśpieszenia, zdecydowane poluzowanie restrykcji i pandemicznych obostrzeń. Nastawienie RPP (najłagodniej usposobionego banku centralnego w regionie) oraz pozytywne fundamenty to wektory, które się znoszą i rezultatem powinien być stabilny złoty. W naszych prognozach przyjmujemy, że kurs euro mocniejsze spadki prawdopodobnie zacznie dopiero na wiosnę.

Druga połowa stycznia dla dolara

Dolar zaczynał styczeń tak samo, jak skończył poprzedni rok, czyli od słabości. W drugiej połowie miesiąca amerykańska waluta odzyskała rezon i odrobiła część strat z poprzednich miesięcy.

W ostatnim tygodniu najmocniej przeceniono waluty powiązane z rynkiem ropy naftowej: meksykańskie peso, koronę norweską, rubla i dolara kanadyjskiego. Rosyjska waluta razi słabością w kontekście całego roku, gdyż potaniała względem złotego o ponad 2 proc. W gronie głównych walut odrodzeniu dolara oparł się w styczniu jedynie funt. GBP/USD w ostatnich dniach notował wręcz najwyższe poziomy od 2018 r.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin era opinie | akcje jsw forum | s&p 500 wykres | kurs.dolara | notowania giełdowe pgnig |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here